ההשקפה הסונית על העלווים

בניתוח מצב העניינים בסוריה מרבים להתייחס למתחים הבין-עדתיים כאחד הגורמים להידרדרות המצב בסוריה מאז האביב הערבי. מתחים אלה היו קיימים לאורך כל שנות קיומה של סוריה כמדינה והיו בין הגורמים לניסיון של האחים המוסלמים להפיל את שלטון נבעת' בשנות השבעים והשמונים שנסתיימו בכישלון. ברצוני להביא ברשומה זו דוגמה ליחסם של הסונים למיעוט העלווי השולט בסוריה.

ד"ר עומאר פ. עבדאללה מ"החזית המוסלמית הסורית" (הסונית), שפעלה בשנות השמונים בדרכים אלימות בניסיונותיה להפיל את המשטר העלאווי, מספר בספרו, המאבק הלאומי בסוריה[1], על הבוז והזלזול המאפינים את יחס הסונים לעלווים. להלן מספר ציטוטים מדבריו:

"הנוצַיירים (עלווים) קרואים על שם אבו-שואייב מוחמד איבן נוצייר א-נומיירי, שהתרועע על פי דיווחים בחוגי שלושת האִמאמים האחרונים, המתיחסים לנביא על הדוקטרינה האמאמית השיעית … תורתו והצהרותיו של איבן נוצייר הביאו אותו לידי סכסוך עם האמאמים שדנו אותו לגנאי ולקללה, והזהירו את תומכיהם מהסכנה הגדולה שבתורתו …"

"אבן נוצייר טען לסמכות בלעדית לפרש את תורת האִמאמים. הוא הכריז על עצמו כ'באב' (שער) האמאמים וה'חוגה' (ההוכחה הגלויה) שלהם. מקורות שיעיים וסוניים כאחד מוסיפים, כי הוא דחה את הדוקטרינה האיסלאמית בדבר סופיות הנבואה, והכריז על עצמו כעל נביא-שליח."

"הנוציירים הופיעו עם כן הופיעו עם כן כנוהים אחר איבן נוצייר – מוקעים על-ידי אותם אמאמים שטענו להיות תומכיהם … לעתים הם מוחלפים עם קבוצות דומות בחלקן באנַטוליה ובכורדיסטן, אשר כמוהם מאמינים כי עַלי איבן-טאלב מקורבו, בן דודו וחתנו של הנביא, היה התגלמות אלוהית. בלבול זה הוא חלק מהסבר לכך שהנוצַיירים מכונים כיום עלאווים … הנוציירים לא היו ידועים רשמית כעלאווים עד ספטמבר 1920, כאשר כוחות הכיבוש הצרפתיים החלו להתייחס אליהם בשם זה. הנוציירים העדיפו בדרך כלל להיקרא עלאווים מאחר ששם מכובד זה לא הוכתם בסטיגמה של קשרי העבר. הדבר גם הקל עליהם להציג עצמם כענף בתוך השיעה …"

"הנוציירים מסווגים בספרים העוסקים בכפירה סונית ושיעית כעדה שיעית קיצונית (עֻלאת) … עדות קיצוניות דומות ניסו למצוא מפלט מאחורי אמאמים אחרים, אך האמאמים הוקיעו אותם תמיד ולחמו בהם ובתומכיהם. בקיצוניותם הם דומים לבַהאים, הבַאבים, הבֶקטאשים, הקאדייאנים וקבוצות דומות שצמחו בקהילה המוסלמית. ניתן להוסיף שכמו הבהאים באירן והקאדיאינם בפקיסטן, הנוציירים מילאו תפקיד דומה של השתעבדות לאינטרסים אימפריליסטים. כפי שיתבהר מאוחר יותר, זהו תפקיד הנוציירים בסוריה כיום. בעבר הם מילאו תפקידים דומים של שיתוף פעולה מלא לטובת הצלבנים, הטאטרים כנגד האוכלוסיה המוסלמית באזור …"


[1] מצוטט בזרקור למזרח התיכון, דו"ח מס 35, כרך 12, 1 באוגוסט 1984.

מודעות פרסומת

4תגובות ל‘ההשקפה הסונית על העלווים

 1. orihippo דצמבר 3, 2015 / 4:14 am

  יותר גרועים מהיהודים עם ריבוי דעות שונות וכתות שונות. מזל שאנחנו לא הורגים אחד את השני כמוהם. איך זה באמת שהם רוצחים על רק חילוקי דעות דתיים בעוד שאנחנו הפסקנו עם זה לפני 2000 שנים. אולי זו העובדה שנחשפנו לתרבות מערבית ולרנסנס.

  • ohadcn דצמבר 4, 2015 / 8:09 am

   ואולי זה רק בגלל שלמשך יותר מדי זמן איתרע מזלנו להיות חסרי כח לגבות פעולות כמו רצח על רקע דעות…
   למיטב ידיעתי היהודים הפסיקו לרצוח על רקע דעות הרבה לפני יתר המערב, ובאורח פלא קרוב לנפילת ממלכת יהודה

   • orihippo דצמבר 4, 2015 / 9:28 am

    בתקופת המצור על ירושלים היו קבוצות שנלחמו בינהן, הסיקריקים או שם דומה שנקראו על שם הסכין שהחזיקו בבגדיהם. אחרי זה היהודים חיו במקומות שונים. היו קהילות גדולות באלכסנדריה, קפריסין, תורכיה, ספרד פולין. אולי באמת הן לא היו בעמדת כוח. אבל בחילוקי דעות ביניהן הן נידו אחת את השניה ולא הרגו. המערב חיסל חשבונות למעשה עד מלחמת העולם השניה, אבל קשה להבין את זה הרי אנחנו נלחמים בערבים והאירופאים מפציצים בכל מקום. מורכב מדי. אבל על רקע דתי כבר אלפיים שנה לא היו חלוקי דעות מדממים

   • ohadcn דצמבר 4, 2015 / 10:19 am

    "לא היו חילוקי דעות מדממים"
    עד כמה שאני יודע היו מסעות צלב גם במאה ה15, וגם אחרי זה הכנסייה המשיכה להוציא להורג אנשים באשמת כישוף/סגידה לשטן
    לגבי המזרח התיכון: במזרח התיכון יש הרבה סכסוכים היסטוריים, ממש לא רק על רקע דתי (לדעתי ברוב המקרים הדת היא רק תירוץ)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s