גורמי השקיעה של האסלאם הקלאסי

בתחילת המאה השש-עשרה, פחות או יותר, נסתיימו תולדות האסלאם הקלאסי. במאות השנים שעברו מאז נשארו רוב עמי האסלאם בשפל המדרגה ומיעוטם סיגלו לעצמם דפוסי חיים שהיו שונים עד מאוד מדפוסי החיים של עמי האסלאם הקלאסי. אך לפי קלוד כאהן בספרו האסלאם: מלידתו עד תחילת האימפריה העת'מאנית, יש לזכור שלפני שקיעתה היתה תרבות זו אחד מהישגיה היפים של האנושות, ושלב חשוב בתולדות תרבות העולם. השאלה היא: מדוע שקע ואבד?

כאהן מחלק את הגורמים ההיסטוריים לכך לשני סוגים: חיצוניים ופנימיים ומציין שתהיה זו שגיאה לתלות את הקולר לשקיעתו בגורמים מסוג אחד בלבד. ברור הדבר שהתפתחותה המואצת של אירופה מסוף ימי הביניים ועד העת החדשה לא אפשרה לעמים שלא היו שותפים להתפתחות זו, להתחרות באירופה. ההתחרות הכלכלית של המערב, ואחרי כן השתלטות מעצמות המערב, הרסו את מבנהו המשקי של עולם האסלאם וגרמו על ידי כך להנמכת רמתו התרבותית, שהיתה בעבר גבוהה מזו של אירופה.

לאור זאת הוא מעלה את השאלה: מפני מה לא הצליחו עמי האסלאם לסגל לעצמם חידושים וקדימה שהתחוללו באירופה, ולהתחרות באירופה כל עוד הדבר היה אפשרי? כיצד קרה הדבר שקומץ ספינות פורטוגליות, המרוחקות מנמל הבית שלהן אלפי קילומטרים, יכלו לנשל את ספני המזרח התיכון מעמדותיהם באוקיאנוס ההודי, עמדות שבהן הם החזיקו אלף שנים?

האסלאם איננו הציוויליזציה היחידה שלקתה בחולשות אלה. הן פגעו גם בהודו ובסין, ובתוך העולם הנוצרי עצמו גם בביזנטיון ובארצות הים התיכון במאה ה-16. אך חולשות פגעו בכל תרבות ובכל ממלכה לפי דרכה שלה. ברור שלפלישות ממרכז אסיה אל המזרח האסלאמי היה חלק נכבד בשקיעת האסלאם: מצד אחד, פלישות אלה העלו לשלטון בארצות האסלאם קבוצות של אנשים חדשים מקרוב-באו, שצורכיהם וטעמם התרבותי היו צנועים או מחוספסים יותר; מצד אחר, גרמו פלישות אלה לניתוקו של עולם האסלאם מאגן הים התיכון ולשבירת המסורות שקשרו אותו לתרבותו.

הוא מעלה את הסברה ששקיעת האסלאם נבעה פשוט מן השגרה, מן העובדה שהאסלאם הזדקן במסורותיו, שיפר ופיתוח את מורשתו העתיקה בנתיב אחד בלבד, ובכך מנע מעצמו להשליך מעליו את מה שהתיישן ולפנות מקום לחידושים מרעננים ומחיים. כל תרבות היא בת-תמותה: אך כל תרבות יש בה כדי להוכיח לעם שיצר אותה, שאכן הוא מסוגל לייצר תרבות, ולפיכך – גם ליצור תרבות חדשה. מכל מקום אירופה אינה יכולה לשכוח שאבן סינא ואבן רושד היו מוריה הראשונים בחשיבה ובהגות; ושגם בתחום האמנות, הקתדראלה של לה-פואי בלב צרפת לא היתה יכולה להיבנות אילולא קדם לה המסגד הגדול של קורדובה.

מודעות פרסומת

תגובה אחת ל“גורמי השקיעה של האסלאם הקלאסי

  1. orihippo מאי 29, 2015 / 1:02 am

    עדיין לא ברור לי למה קומץ ספינות פורטוגליות הביאו לאפקט כה רציני. גם לא ברור לי למה האיסלם לא למד מהעבר והתאים את עצמו לתרבות ההוה החדשה. יותר מתמיד הפער החברתי בינו לבין המערב יביא להתנגשות שתפגע בחברה הפחות מפותחת כלכלית. זו שאלה של זמן לפני שהמערב יפגע קשה באיסלם הרדיקאלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s