הגורמים העיקריים לרכישת יכולת גרעינית

אחת השואלות העולות בתחום המחקר בנושא הנשק הגרעיני היא לגבי הגורמים לרכישת יכולת גרעינית על ידי מדינות. לפי שטיינברג, בספרו אסטרטגיה של נשק לא קונוונציונאלי, ישנם שלושה גורמים עיקריים המעודדים מדינות לרכוש יכולת גרעינית. ראשית, יכול גרעינית היא כיום אחת מאמות המידה להגדרת מדינה כמעצמה. מדינה השואפת לסטטוס היוקרתי של מעצמה, ואפילו במושגים אזוריים בלבד, תנסה אפוא לרכוש לעצמה יכול גרעינית.

שנית, מדינה יכולה להיות מעוניינת ביכולת גרעינית כמענה לאיום צבאי מוחשי של שכנותיה. למשל, במקרים שבהם אינה יכולה להגיב לאיום קונוונציונאלי באמצעים קונוונציונאליים, או שהיא מעוניינת להימנע מקונפליקט פוטנציאלי. אם מדינה אחת רוכשת נשק גרעיני, במיוחד אם אינה ניצבת מול איום צבאי, תרכוש גם שכנתה יריבתה נשק גרעיני. כך לדוגמא, את שתי מדינות מתחרות על מעמד המעצמה הראשונה באזור, ואחת מהן תרכוש יכולת גרעינית, קרוב לוודאי שגם השנייה תעשה זאת. מבחינה זו יש לתהליך התפוצה הגרעינית האזורית תאוצה משל עצמו.

שלישית, מדינה עשויה רכוש לעצמה יכולת גרעינית גם מתוך שיקולים פוליטיים פנימיים. יכולת גרעינית היא מקור גאווה לאומית ונתפסת בבחינת הישג לאומי; מנהיגים המעוניינים להאדיר את שמם ולהבטיח את עתידם הפוליטי, יפעלו אפוא למען רכישת יכולת גרעינית.

קנת' וולץ מרחיב בספרו שלום יציבות ונשק גרעיני, ונותן שבע סיבות עיקריות לכך שמדינות מעוניינות בנשק גרעיני:

  • מעצמות על תמיד חותרות לאיזון חימוש עם מעצמות על אחרות, בדרך כלל על ידי חיקוי נשק חדש שהוכנס. העובד שברה"מ פיתחה פצצות אטום ומימן לא הפתיעה כשלעצמה. ההפתעה הייתה שעשתה זאת אף-על-פי שחשבנו (קרי האמריקנים, י.ר.) כי תכנית ברוך-לילינטייל תשכנעה שלא לעשות כן.
  • מדינה עשויה לרצות בנשק גרעיני מחשש, שהמעצה הגדולה בעלת בריתה לא תשיב מכת נגד אם מעצמה גדולה או אחרת תתקוף אותה. כאשר בריטניה הפכה למעצמה גרעינית, היא ראתה עצמה כמעצמת על, אך הסיבות להחלטתה לכונן כוח גרעיני היו נעוצות בספקותיה בדבר נכונותה של ארה"ב להנחית מכת נגד בתגובה להתקפה של ברה"מ על אירופה, ומרצונה של בריטניה, לאור Tת, להפעיל מידה של שליטה על המדיניות הגרעינית שלנו. ברגע שברה"מ הייתה מסוגלת להנחית מכה גרעינית על ערים אמריקניות, החלו ארצות מערב אירופה לדאוג, שהמטרייה הגרעינית של אמריקה כבר לא תוכל לסוכך על בעלות בריתה.
  • מדינה בלא בעלות ברית, שלהן יכולת גרעינית, תרצה בנשק גרעיני במיוחד עם כמה מיריביה מחזיקים בו. כך הפכה סין למעצמה גרעינית, ואחריה הודו, וכמובן שפקיסטן הלכה בעקבותיה.
  • מדינה עשויה לרצות בנשק גרעיני משום שהיא חוששת מכוחם הקונוונציונאליים של יריביה, בהווה ובעתיד. זו הייתה סיב טובה דיה לישראל להתחמש בנשק גרעיני.
  • לגבי מדינות מסוימות, נשק גרעיני הוא חלופה זולה ובטוחה יותר מאשר השתתפות במרוצי חימוש קונוונציונאליים, שהם הרסניים מבחינה כלכלית ומסוכנים מבחינה צבאית. נשק גרעיני מבטיח ביטחון ועצמאות במחיר סביר.
  • יש הגורסים, כי ארצות מסוימות רוצות בנשק גרעיני למטרות התקפה. ואולם, מניע זה אינו סביר מטעמים שנציינם בהמשך.
  • מדינה עשויה גם לקוות לחזק את מעמדה הבינלאומי באמצעות פיתוח נשק גרעיני. ואולם, בה בעת סיבה זו לפיתוח נשק גרעיני נחשבת גם לתוצאה של פיתוחו: מדינה עשויה להינות מן המעמד המתלווה לבעלות על נשק גרעיני ואפילו להפיק מכך תועלת. קוריאה הצפונית לדוגמה, זכתה בתשומה לב בינלאומית כאשר פיתחה יכולת צבאית גרעינית. על כל פנים, השתוקקות לתשומת לב וליוקרה איננה מניע מרכזי. מדינות המעוניינות לרכוש לעצמן יכולת גרעינית אינן נמנות עם החזקות ביותר מבחינה צבאית. דאגות הביטחון של מדינות חלשות יותר הן כה חמורות, שאין הן יכולות להרשות לעצמן לייחס חשיבות רבה ליוקרה שנשק גרעיני עשוי להעניק להן.
מודעות פרסומת

One thought on “הגורמים העיקריים לרכישת יכולת גרעינית

  1. orihippo מאי 21, 2015 / 9:48 pm

    לא משכנע, נשק גרעיני אינו חלופה זולה מכיוון שיש להמשיך ולהתחמש למלחמה קונבנציונאלית. אירן לדוגמה רוצה נשק גרעיני כדי שלא תושמד כפי שלוב או עירק הושמדו וזו הסיבה שצפון קוריאה רכשה נשק גרעיני. פחד מהאמריקאים. אירן גם תוכל להמשיך במדיניות טרור מכיוון שלא יהיה ניתן לפלוש אליה ולאיים על על קיום מישטרה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s