הקוראן כמקור לידיעת האסלאם

פעמים רבות שמעתי את המשפט לפיו אם תרצה להבין את האסלאם כל מה שעליך לעשות זה לקרוא את הקוראן. בדרך כלל הוסיף אותו אחד מספר ציטוטים מהקוראן על מנת לתמוך בעמדתו בנוגע לאסלאם. בתגובה לדברים אלה ברצוני להביא כלשונם את דבריו של יצחק יהודה גולדציהר, מי שספרו הרצאות על האסלאם נחשב מורה דרך לכל העוסקים בחקר האסלאם[1]:

תהא זו שגיאה חמורה, אם, בבואנו להגדיר הגדרה מקיפה את אופיו של האיסלאם, נסתמך בעיקר על הקוראן, ולא כל שכן נייסד את משפטנו על האיסלאם אך ורק על אותו ספר קדוש של העדה המוחמדית. אין הוא הולם אלא, לכל היותר, את שתי עשרות השנים הראשונות במהלך התפתחותו של האיסלאם. במשך כל ההיסטוריה של האסלאם עומד הקוראן בחזקת ספר היסוד למאמינים בדת מוחמד, המייחסים לו אופי אלוהי ומעריצים אותו הערצה כזו, שלא זכתה לכך כמעט שום יצירה אחרת בספרות העולם. ואם גם מובן וברור, כי בשלבי ההתפתחות שלאחר מכן היו חוזרים תמיד אליו והיו שוקלים את מפעלי כל הזמנים בפלס דבריו, ואף היו מדמים כי הללו נתונים בהתאמה גמורה עמו, ועל כל פנים מתאמצים להשיג התאמה זו – הרי אין להעלים עין מכך שאין הוא מספיק כל עיקר להבנת האסלאם ההיסטורי. והרי כבר מוחמד עצמו נדחף – על ידי התפתחות רוחו הוא הפנימית ועל ידי הגיבושים שעוד זכה לראותם בחייו – לחרוג מעבר לכמה נבואות שבישר בקוראן, וסיבה לכך שימשו, כמובן, גילויי אלוה חדשים יותר; וכך ראה צורך להודות, כי לפי גזירה מן השמים עליו לבטל את שנתגלה לא קודם לכן כדיבור מפי אל. ומה יזדמן עוד מלפנינו במרוצת הזמן, כשחרג האיסלאם מן המסגרת הצרה של הערבים והתעתד ליהפך למעצמה בינלאומית!

לא נוכל להבין את האיסלאם בלא הקוראן, אבל הקוראן בלבד לא יהא מספיק כל עיקר כדי לרדת לסוף הבנתו של האיסלאם במהלכו ההיסטורי.


[1] מדובר בתרגום הספר לעברית של י.י. ריבלין שיצא בהוצאת מוסד ביאליק בעריכתו המדעית של מאיר פלסנר. על גולדציהר חייו ופועלו ראה אחרית דבר מאת המהדיר.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s