מבצע עזה ומדיניות ארצות הברית כלפי ישראל

ב-28 בפברואר 1955 פשטה פשטו שתי פלוגות צנחנים של צה"ל פשטו על מחנה של הצבא המצרי ועל תחנת רכבת סמוכה והניחו מארב לתגבורת המצרית. כארבעים חיילים מצריים נהרגו ואבדות צה"ל היו 8 הרוגים ו-13 פצועים. למבצע היו בין השאר השלכות על מדיניות ארצות הברית כלפי ישראל.

לפי אייל כפכפי, בספרה מלחמת ברירה: הדרך לסיני וחזרה 1957-1956, ייחסו האמריקנים את מבצע עזה לשובו של דוד בן-גוריון לממשלה ולמשרד הביטחון. לפי הערכתם נערך המבצע כגמול על מעשי הרצח בתוך ישראל, על תליות שניים מנאשמי מבצעי החבלה הישראליים במצרים ועל חדירת חוליית המודיעין המצרי למתקן ישראלי סודי באזור נס-ציונה. כמו כן, באותם ימים נרצחו אחותו של מאיר הר-ציון, מבחירי הלוחמים שביצעו את פעולות הגמול, וחברה, בעת שטיילו עמוק בשטח ירדן. בתגובת נקם חדרו מאיר הר-ציון עם כמה מחבריו לשטח ירדן ורצחו נערים בדואים. תגובתו המתנכרת והחמקנית של שר הביטחון בן-גוריון, שלא שיתף פעולה במלוא יכולתו וסמכויותיו עם ראש הממשלה משה שרת, שתבע להעניש את הנאשמים, גרמה לאמריקנים להסיק מסקנות קודרות. לגבי מדיניות שר הביטחון.

באותם ימים היו האמריקנים והישראלים עסוקים באחד הניסיונות לקשירת משא ומתן בין שרת לנאצר. ההכנות למשא ומתן זה נקטעו על ידי משה שרת עקב הוצאת שני נידוני קהיר להורג, אבל חודשו ערב מבצע עזה. לשרת לא היה מידע ישיר על "תכנית אלפא" – כלומר על הויתורים הטריטוריאליים שתדרוש ישראל לעשות בנגב במסגרת הסדר הסכסוך הישראלי-ערבי, שאותם שקלו האמריקנים יחד עם הבריטים באותם ימים ממש. הוא ניהל במגמה חיובית הן את השיחות על חלוקת מי הירדן עם אריק ג'ונסטון, שליחו האישי של נשיא ארצות הברית, והן את הגישושים להסדר עם נאצר – למרות שחש שהאמריקנים, ובוודאי הבריטים, יתמכו בדרישות הערבים לויתורים טריטוריאליים ואחרים מצד ישראל.

ערב מבצע עזה שיגר דלס לשרת מסר, שאימץ ידיו להמשיך במדיניות ביטחון מתונה בגבול, והבהיר כי הוא שוקל להעניק ערובה אמריקנית לביטחון ישראל, אף שלא הבטיח ערובה שכזו. לגבי מתן הערובה היה שרת פסקני למדי וכל אותה עת רצה לצנן ולמתן הן את האופטימיות של השגריר אבא אבן והן את המחיר שהיה הלה מוכן לשלם עבור חוזה ביטחון עם ארצות הברית. שכן שרת, הגם שבירך על כל אות שהעיד כי ארצות הברית שוקלת חוזה שכזה, הבהיר שאין בו כדי לשמש תחליף למאזן חימוש בין ישראל לערבים. שרת גם לא היה נכון להבטיח הימנעות כוללת מפעולות גמול תמורת חוזה ביטחון. יתר על כן, שרת הוא שיזם בסוף 1954 את מבצע הניסוי של העברת הספינה "בת גלים" בתעלת סואץ ולאחר שהמצרים נהגו כלפיה באלימות, ביקש בינואר 1955 מהצבא תוכנית להעבירה אפילו בכוח הנשק לאילת, לאחר שייעשה ניסיון הידרדרות עם נאצר להעבירה בשלום. אבל הרמטכ"ל משה דיין התנגד לכך.

על מידת הרצינות שייחס דלס לבעיותיה המדיניות של ישראל אפשר ללמוד מהמחלוקת שנתגלעה בינו לבין הבריטים בשבועות שלפני מבצע עזה סביב "תכנית אלפא". הויתורים הטריטוריאליים שדרשו הבריטים מישראל בנגב היו גדולים יותר מאלה שהגו האמריקנים; הבריטים סברו, שגם לאחר כל אלה, לרבות הסכמת ישראל לקלוט פליטים פלסטינים ולשלם פיצויים לפליטים שיישארו במקומותיהם, יתחייבו הערבים בהסדר שבו מדובר אך ורק באי-לוחמות בישראל. דלס, לעומת זאת, היה ממותן יותר בתביעת ויתורים מצד ישראל בנגב. הוא הטעים כי הקונגרס האמריקני לא יסכים למתן ערובת ביטחון אמריקנית לישראל ללא הסדר שלום, ורמז שאין  הוא נכון לנהוג פייסנות כלפי הערבים על חשבון ישראל.

באותה שעה היו האמריקנים נוקשים הרבה יותר מהבריטים במניעת נשק מישראל. למשל, לאחר מבצע עזה הודיעו הבריטים כי הם מתכוננים למכור שתי משחתות במצב טוב לישראלים ושתי משחתות מיושנות למצרים, ואילו האמריקנים לחצו על הבריטים להימנע מהמכירה, בציינם כי ממילא הישראלים חזקים ויעילים הרבה יותר מהמצרים בים, ולשני הצדדים די בספינות קלות הרבה יותר.

לדעתו של הנרי ביירוד,שגריר ארצות הברית בקהיר באותו זמן, עשה מבצע עזה לאל את מאמצי ארצות הברית להשגת שלום בין ישראל למצרים, ואילו לדת השגריר הבריטי בקהיר הקטל המשא ומתן עם נאצר על הסדר עוד לפני מבצע זה – על ידי ברית בגדאד. מכל מקום, לאחר מבצע עזה היו הבריטים תמימי דעים עם האמריקנים שהתקפה ישראלית זו דחתה אפשרות של משא ומתן בין מצרים לישראל. שתי המעצמות הסכימו ביניהן שלא לתת לישראל דבר – לא ערובות ביטחון ולא נשק – עד שיושג הסדר עם המצרים, שתמורתו יהיה על ישראל לשלם מחיר גבוה.

שגריר ארצות הברית בישראל שלל הטלת סנקציות כלכליות על ישראל, שכן לדעתו יחזק הדבר את כוחם של הקיצוניים ויתגבר בקרב כלל הישראלים את תחושת "בגב אל הקיר", העזה בכל מקרה. שרת – טען השגריר למחלקת המדינה – נתון בלחץ אדיר מצד בן-גוריון ודעת הקבל הישראלית נוכח הסירוב הערבי לשלום, החרם הכלכלי, ההסגר הימי, הפשיטות הרצחניות לתוך שטחה וברית בגדאד המחמשת את הערבים באין איזון שכנגד בחימוש ישראל. ישראל – העריך השגריר – שרויה במצב של "חולה פסיכוטי".

סנקציות אמריקניות בגין מבצע עזה לא הוטלו על ישראל, אך דלס דיווח לאנשיו במחלקת המדינה, כי המבצע הסיר מעל סדר היום מתן ערובת ביטחון אמריקנית לישראל.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s