סין והמזרח התיכון

חדשות לבקרים אנו שומעים על עליית כוחה של סין בעולם בכלל ובמזרח התיכון בפרט. רבות מדובר על האינטרסים של סין וכיצד היא מרחיבה את תחומי השפעתה ברחבי העולם. אך יש לזכור שסין כבר פעילה באזורנו כבר שנים רבות וכל ניתוח עכשווי מעניין להשוותו לניתוח אחר מהעבר. במאמר זה אביא את דבריו של נדב ספרן בספרו הסכסוך הערבי-ישראל 1967-1948.

לפי ספרן, האינטרס של סין במזרח התיכון תחילתו רק בהצלחתם של הקומוניסטים בארץ ההיא, וכל כולו רק פועל יוצא מן ההתחייבות האידיאולוגית של והמשתמע ממנה. בטרם תיעשה חברה בגוש קומוניסטי מהפכני הנתון במאבק גלובאלי עם הגוש הרכושני המערבי, הייתה סין מבודדת מן האזור מכוח ההיסטוריה והגיאוגרפיה כאחת. קודם לריב הרעיוני עם ברית המועצות היתה לסין השפעה הקיפה בעיקר, מהיותה חברה בכירה בגוש הקומוניסטי. אולם מאז ניסו הסינים לבנות לעצמם מעמד בלתי תלוי מתוך תחרות עם ברית המועצות, ובשיעור שקשה לאמדו היתה להם השפעה על המדיניות הסובייטית במזרח התיכון הודות לביקורת שלהם ולמשקלם בתוך העולם הקומוניסטי.

מעת שהשתלטו הקומוניסטים על סין ועד למותו של סטאלין לקתה המדיניות הסובייטית במזרח התיכון מחמת כישלונות קודמים ותפיסה נוקשה של היעדים והסיכויים באזור. בשל כך, ובשל התעסקות במלחמת קוריאה, נמנע מן הסינים למלא תפקיד כלשהו במזרח התיכון. אבל אחרי מותו של סטאלין, עם שביקשה רוסיה לגייס את רגשות הנייטראליסטים בעולם כדי למנוע את אמריקה מלכתר אותה בבריתות ובבסיסים, הביאו הסינים תועלת רבה מאוד בכינוסה של ועידת באנדונג, שבה השתתפו כמה וכמה מדינות ערביות, ושקדו על כך שתקבל את העקרונות של אי-הזדהות.

היו גורמים שונים שהניעו את הסובייטים, אחרי המהפכה העיראקית, לחזור בהם מן המאמצים החוזרים ונשנים להגיע להבנה עם המערב על המזרח התיכון, ותחת זאת להתחיל לשקוד על הצלחתן של מפלגות קומוניסטיות בארצות ערביות. אף כי היו לרוסים טעמים משלהם לעיון מחדש ביעדים ובקווי המדיניות שלהם ולתקנם, הרי הלחץ והביקורת מצד סין הם שכפו עליהם את העיון המחודש. בזמנו דומה היה כי גינויו של כל ניסיון להפיג מעט את המאבק עם האימפריאליזם, או להקריב את ההסתה המהפכנית למען חשבון הכדאיות של שיתוף פעולה עם משטרים לאומניים בורגניים, שואב את מניעיו מדבקות קפדנית במשנת הקומוניזם. אגב השקפה לאחור נראה כי אותן השפעות רעיוניות היו מקלות חובלים יאים להכות בהם את הרוסים ולאו דווקא סימנים לדרכים שעשויה סין לנקוט בעולם השלישי. שכן עם שהתרחב הקרע עם רוסיה והסינים החלו לבסס להם מעמד משלהם באזור, התברר שאינם מדקדקים יותר מן הרוסים בשיתוף פעולה עם משטרים המדכאים את הקומוניזם. אכן, הם תמכו אפילו בממשלת הבעת' שמיגרה את קאסם ב-1963 כאשר דיכאה באכזריות את הקומוניסטים העיראקיים ובזאת עוררה את בחילתה של ברית המועצות ואילצתה לומר די ולסלק ידה מעיראק.

בשנות ה-60 ניסו הסינים, בלי הצלחה מרובה, להשתלט על מפלגות קומוניסטיות במזרח התיכון, על קרבן ועל כרעיהן, ולהתחרות ברוסים על חסדיהן של ממשלות לאומניות בורגניות מבוססות. הם אימצו להם את העמדה הערבית הקיצונית ביחס לקיומה של ישראל ועמדו לצד הערבים בכל שאלה או התנגשות ספציפית בין המדינות הערביות לישראל. הם נתנו תמיכה מדינית חד משמעית ומידה של תמיכה בחומר לארגון השחרור הפלשתינאי – בעצם, סין היא הארץ הלא ערבית היחידה שהעניקה לארגון מעמד דיפלומטי למחצה. הם ניסו כמיטב יכולתם לנצל את פחדיהן של ארצות ערביות שבתוך תחום ההשפעה הסובייטי שמא תמכור ברית המועצות את האינטרסים שלהם תמורת הבנה עם ארצות הברית. אך עד כה לא הביאו מאמצים אלה תועלת רבה לסינים. הגיאוגרפיה והכלכלה היו נגדם. הפיתוי שאולי חשו כמה ארצות ערביות לעגוב על הסינים כדי להפיק טובות הנאה מן הרוסים נתקל בעובדה שסין חסרה את האמצעים של סיוע כלכלי וצבאי הדרושים כד לשוות אופי מתקבל על הדעת למשחק מעין זה. האפשרות שעשוי מצב זה להשתנות בעתיד שאינו רחוק מדי היא הסיבה העיקרית לכך שטרחנו לעמוד על תפקידה של סין באזור. סיבה שניה היא שכל כמה שהיו מאמציה של סין כושלים, במידה ניכרת אילצו את ברית המועצות לעמוד על המשמר ולהעמיד פנים שהיא מעוניינת בקידומו של הקומוניזם ולהשתדל תדיר להוכיח את נאמנותה לידידיה באזור.

מודעות פרסומת

4תגובות ל‘סין והמזרח התיכון

 1. orihippo מרץ 25, 2014 / 7:59 am

  מעניין מאד, אני ממש סקרו לקרוא את ההמשך. אם תכתוב בעברית קצת יותר מדוברת וקצת פחות ספרותית יהיה קל יותר להבין

 2. ronyuval1 מרץ 25, 2014 / 10:05 am

  אני שמח לשמוע שאתה נהנה מהרשומה. אשתדל להעלות ניתוחים דומים מסוג זה בעתיד.

 3. orihippo אפריל 2, 2014 / 10:15 am

  אני מתגורר בהונג קונג והנושא מעניין אותי. נראה לי שהעתונות המערבית מתיחסת לסין בצורה משוחדת.
  מה דעתך להעלות כתבה שתתאר את אובדן המקצועות שצפוי בעתיד הקרוב עם הפריצות הטכנולוגיות שצפויות יאבדו הרבה בני מעמד האמצע את הפרנסה שלהם. יש הרבה חומר על זה באינטרנט, אנחנו נמצאים על סף שינויים כלכלים רצינים ורוב האנשים לא מודעים לזה. זה נושא שיכול למשוך תשומת לב

  • ronyuval1 אפריל 3, 2014 / 10:19 pm

   אכן נושא מעניין לכתבה. אולי אכתוב על זה פעם.

   _____

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s