הספרייה המיוחדת ותפקידיה

לפי חנן וליש, בספרו הספריה המיוחדת: ניהולה וארגונה, ספריה מיוחדת – משמעותה: ספריה מוקדשת לשטח מסוים  ומוגדר במדע או בטכניקה, בכלכלה או בסוציולוגיה, ברפואה ובמשפטים, הסוגים המרובים של מדעי הרוח, וכו'. היר קשורה ברוב המקרים למוסד – כגון משרד ממשלתי, מפעל תעשייתי, מוסד חינוכי, מכון מחקר, חברה מסחרית, בית חולים, אגודה מקצועית, וכו'. תפקידה הוא ריכוז אינפורמציה והפצתה בין אנשי המוסד לשם קידום עבודתם.

מכאן ולטענתו, תפקידה הראשי של הספרייה המיוחדת הוא לספק מידע ברגע הדרוש לאיש הנכון ובצורה המתאימה. על הספרן להפיץ ידיעות ללא השהייה; עליו לספק אינפורמציה טרייה ככל האפשר, הכוללת את הידיעות ואת התגליות האחרונות, על מנת למנוע כפילות ובזבוז; לכן הוא אינו יכול להסתפק במתן אינפורמציה לפי דרישה מפורשת בלבד, אלא עליו להפנות את תשומת ליבם של אנשי המוסד לכל ידיעה המופיעה בספרות המקצועית ואשר עשויה לעזור להם בעבודתם.

כל הפעולות של הספרייה המיוחדת מכוונות למילוי תפקיד זה, והחשובות ביותר הן: רכישת ספרים וכתבי עת בתחומים המיוחדים של המוסד; רישום ומיון של החומר; הפצת כתבי עת מקצועיים בין אנשי המוסד; סידור ורישום דוחות שנכתבו במוסד; תיעוד מאמרים, תקנים, מפרטים ופטנטים; שירותי אינפורמציה לקוראים; טיפול באוספים מיוחדים כגון מפות, תמונות, סרטים; הוצאת עלונים ביבליוגרפיים; עריכת תמציות ממאמרים ועבודות מחקר; שירותי צילום והעתקה.

הוא מוסיף כי הנושאים הראשיים של הספרייה צריכים להיות מוגדרים היטב, בכדי לאפשר תכנון יעיל של מדיניות הרכישות. יש להימנע מרכישת ספרים על נושאים שאינם נוגעים לנושא המיוחד של הספרייה: יש לרכוש בעיקר את הספרים ואת כתבי העת ושאר החומרים אשר נוגעים ישירות לתחום הפעולה של המוסד, ולכונן על ידי זה אוסף בו מרוכזת האינפורמציה המקיפה ביותר באותו נושא. אמנם בכל ספריה מיוחדת נמצאים ספרי עזר וחומר אינפורמטיבי אחר השייך לנושאים גובלים, אך יש להימנע מרכישת ספרים על נושאים שאינם נוגעים לנושא המיוחד של הספרייה. זאת מכיוון ששום ספריה אינה יכולה לכלול את כל החומר הדרוש וכל אחת מחליפה אמצעי אינפורמציה עם ספריות אחרות על בסיס הדדי, הן בארץ והן מחוצה לה.

כמו כן, השימוש בשיטות עבודה יעילות, פשוטות ומותאמות לאמצעי האינפורמציה הרבגוניים הוא תנאי מוקדם להצלחתה של כל ספריה מיוחדת. הספרים מהווים בדרך כלל רק חלק של האוסף בספריות מיוחדות, והן מושתתות בעיקר על כתבי עת ועל שאר הפרסומים אשר אינם בבחינת ספר, כגון חוברות ותדפיסים, דוחות טכניים וקטלוגים מסחריים, פטנטים, תמונות, מפות, סרטים וכל חומר אינפורמטיבי אחר. אף שרבות מהשיטות הסדוקות של הספריות הכלליות יפות גם לספריה מיוחדת, הרי הטיפול בסוגי החומרים הללו דורש טכניקה מיוחדת, הן ברישום, באחסון ובהפצה, והן בניצולם לטובת הקוראים. על הספרן להתאים בכל מקרה את שיטת העבודה לסוג החומר בו הוא מטפל, ובלבד שהשיטה יעילה ופשוטה ככל האפשר ואינה מכבידה עליו או על הקוראים.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s