דמות המשטר החדש באיראן

ב-1979 פרסם מכון שילוח לחקר המזרח התיכון ואפריקה סקירה מאת אריה שמואלביץ שעניינה המאבק על דמות המשטר בשנות השבעים. בסוף הסקירה טען המחבר שעדיין לא ניתן לקבוע מהי דמותו של המשטר, שהולך ומתרקם באיראן לאחר ניצחונה של האופוזיציה בפברואר 1979. מלבד זאת טען שקשה גם לענות על מספר שאלות לגבי עתידה של המדינה.

אחת השאלות, אותה הוא הגדיר כחשובה ביותר היתה: מהם פניה של איראן כיום? לפי שמואלביץ נדמה כי באיראן ההיסטוריה חוזרת על עצמה. בתקופות קודמות כאשר התפתח מאבק על דמותו של המשטר, התרופף הממשל המרכזי, שנוהל על ידי השאה, הכוחות שנאבק על דמות המשטר התקשו להגיע להסכמה על דמות מקובלת של המשטר, והמדינה החלה להתפורר ולהיכנס לתקופה של אי יציבות ולעתים אף תוהו ובוהו. זה קרה לאחר המהפכה החוקתית, בשנים 1911 עד 1924, וכן לאחר הסתלקותו של רזא שאה ב-1941 עד אשר בנו התייצב בשלטון וחיזק את הממשלה המרכזית באמצע שנות החמישים.

ואכן, גם לאחר המהפכה החל מאבק בין הכוחות שהדיחו את השאה על דמות המשטר; הממשל המרכזי היה חלש ושליטתו במדינה היתה רופפת; הכוחות, ששאפו בעבר לאוטונומיה נרחבת, ואולי אף לעצמאות, התארגנו מחדש כל אחד בפני עצמו, והחלו לפעול, אף בכוח, להשגת מטרתם. מה עוד שלממשל לא היה הכוח הצבאי, שהיה הכוח היחיד שיכל לאחד את המדינה מחדש, כי הוא התפורר לאחר ניצחונה של האופוזיציה. החמור ביותר היה המצב בצפון המדינה שם החלו הכורדים, התורכמנים והאזרביג'אנים במאבק למען אוטונומיה, בתמיכתה של ברית המועצות. אך גם במערב ובמזרח איראן נפתח מאבק של השבטים הנוודים למחצה הגדולים להעמדת הקשר שלהם על בסיס רופף, כפי שהיה בעבר בתקופות חולשה. הוא ציין את העובדה שבעבר עברו כמה שנים עד אשר התייצב השלטון המרכזי, ולרוב רק לאחר שהצליח לארגן צבא חזק, שיכל לאחד את המדינה מחדש תחת מרותו.

בנוגע לתשובה לשאלה הוא אמר כי יש לחכות לפחות עד שיערך משאל עם ויודעו תוצאותיו. עם זאת הוא הדגיש שאי יציבות יכולה להוביל לעלייתם של כוחות קיצוניים, כולל כוחות מרכסיסטיים וזאת מעצם היותם מאורגנים היטב. אך בסופו של דבר אושר כינונה של רפובליקה אסלאמית במשאל עם כבר במארס 1979 ולאחר מכן אושרה חוקתה. לאחר מכן החל השלטון האסלאמי לבצר את אחיזתו בשלטון וכל זאת במקביל למלחמת איראן-עיראק שפרצה ב-1980 ונמשכה עד 1988. וכיום, כמו ב-1979, לאור כל השינויים שעוברים במרחב המזרח התיכון, כל מה שנשאר לנו לעשות זה לעלות שאלות ולקוות שאי פעם יהיו לנו תשובות.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s