התנגשות ציביליזציות

טענתו המרכזית של סמואל הנטינגטון בספרו התנגשות ציביליזציות היא שתרבות והוויה תרבותית, שברמה הכללית ביותר הן זהויות של ציביליזציות, מעצבות את תבניות הלכידות, הפילוג והסכסוך שבעולם שאחרי המלחמה הקרה. מטענה מרכזית זו נגזרות מספר מסקנות.

מסקנה ראשונה: בפעם הראשונה בהיסטוריה, הפוליטיקה העולמית היא רב-קוטבית ומרובת ציביליזציות בעת ובעונה אחת. מודרניזציה. נבדלת מהתמערבות ואין היא גורמת לא ליצירת ציביליזציה כלל-עולמית בשום מובן שיש לו חשיבות וגם לא להתמערבות של חברות לא-מערביות.

מסקנה שנייה: מאזן הכוחות בין הציביליזציות משתנה: השפעתו היחסית של המערב פוחתת; הציביליזציות האסייניות מתעצמות מבחינה כלכלית, צבאית ומדינית; התפוצצות האוכלוסין באסלאם מערערת את היציבות בארצות מוסלמיות ובשכנותיהן; והציביליזציות הלא-מערביות ככלל מאשרות מחדש את ערך התרבויות שלהן.

מסקנה ג: הולך ומתהווה סדר עולמי המבוסס על ציביליזציות: חברות שיש להן מאפיינים תרבותיים משותפים משתפות פעולה אלו עם אלו; ניסיונות להעביר חברות מציביליזציה אחת לאחרת אינם מצליחים; ומדינות מתקבצות סביב המדינות המובילות, או מדינות הליבה, של הציביליזציה שלהן.

מסקנה ד: היומרות האוניברסליסטיות של המערב מביאות אותו יותר ויותר להסתכסך עם ציביליזציות אחרות, והחמורים בסכסוכים הם הסכסוכים עם האסלאם ועם סין, ברמה המקומית גורמות למלחמות של קו שבר, בעיקר בין מוסלמים ללא-מוסלמים, ל"התלכדות של מדינות אחיות", לסכנה של הסלמה נוספת, ומכאן למאמצים מצד מדינות הליבה למנוע את המלחמות האלה.

מסקנה חמש: הישרדותו של המערב תלויה בכך שהאמריקנים יאשרו מחדש את זהותם המערבית ושאנשי המערב יראו בציביליזציות שלהם ציביליזציה ייחודית, לא אוניברסאלית, ויתלכדו כדי לחדש אותה ולשמרה לנוכח ההתרסה של החברות הלא-מערביות. כדי למנוע מלחמת ציביליזציות כלל-עולמית צריכים מנהיגי העולם לקבל את אופייה מרובה הציביליזציות של הפוליטיקה העולמית ולשתף פעולה כדי לקיימו.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s