שיקוליה של סוריה לכניסה למשא ומתן

סוריה היתה המדינה האחרונה אשר החלה במשא-ומתן על שביתת הנשק עם ישראל. הניסיון נבע מכמה גורמים. היטיב לבטא זאת מנכ"ל משרד החוץ הישראלי, ולטר איתן, שעמד בראש משלחת ישראל למשא ומתן עם מצרים: "סוריה לא ששה כלל למשא ומתן, הן משום הקנאות הטבועה בה, והן משום שחששה כי כל הסכם שיושג, יחייב אותה לסגת משטחים ישראליים שאותם כבשה ובהם עדיין החזיקה".

אריה שלו, בספרו שיתוף פעולה בצל עימות, מרחיב את היריעה ואומר כי לנוקשות הסורית, אשר נמשכה ארבעה חודשים (16 בנובמבר 1948 – 17 במרס 1949), היו סיבות אחדות: ראשית, אין לשכוח כי סוריה העריכה את תוצאות המלחמה כהצלחה יחסית שלה, משום שהשתלטה על שטחים שממערב לגבול הבינלאומי והמשיכה להחזיק בהם; שנית, סוריה רצתה להמתין ולראות תחילה מה ישיגו מישראל יתר מדינות ערב. גם מטרותיה עמדו כל העת מול עיניה: סוריה ביקשה למנוע כל הכרה, ואפילו שברמז, במדינת ישראל. כן היה ברצונה להמשיך ולהחזיק את השטחים שממערב לגבול הבינלאומי, שאותם כבשה בעת המלחמה. היא היתה מעוניינת בדחיית פתיחתו של משא ומתן כדי לזכות בנקודת מוצא נוחה יותר באשר לשתי מטרותיה. כניסה למשא ומתן היתה יכולה לסכל מטרות אלה ולכן היא השהתה את תשובתה ככל שיכלה.

אולם, עם חלוף הזמן, הסתבר לסוריה כי היא עלולה להיוותר מדינה יוצאת דופן, שכן כל יתר מדינות ערב הגובלות בישראל כבר חתמו על הסכמים ויצאו מחוץ למעגל המלחמה. מסקנותיהם של הסורים היו, כנראה, כי הימנעות ממשא ומתן על שביתת הנשק, כפי שתבעה מועצת הביטחון, תוביל להתמודדות צבאית בין הצבא הסורי לבין זה הישראלי ותוצאותיה יהוו מפלה צבאית סורית.

מסיבות אלה, הסכימה לבסוף הממשלה הסורית למשא ומתן על שביתת הנשק עם ישראל והוא החל ב-5 באפריל 1949. בעצם ההחלטה הסורית להיענות למשא ומתן עם ישראל, היה ביטוי לתחילתו של שינוי בעמדה הסורית. הסורים, שהיו עד כה קיצוניים בקו הלאומי אותו נקטו, הפכו גמישים יותר. סביר להניח כי היה להם ברור מראש כי משמעותו של משא ומתן היא, שיהיה על שני הצדדים לעשות ויתורים. אולם, גמישות זו היתה מוגבלת ביותר ונדרש עוד משא ומתן ארוך ומייגע, עד אשר שני הצדדים הגיעו לפשרה.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s