נושא הביטחון ביחסי ישראל ארצות הברית

במאי 1961 שלח מרדכי גזית, מי שהיה ציר ישראל בוושינגטון באותה תקופה, תזכיר ללשכת ראש הממשלה, דוד בן-גוריון, ובו הוא דן בהיבט הביטחוני במסגרת יחסי ישראל ארצות הברית.[1] להלן עיקרי הטיעונים של האמריקאים כפי שהם מובאים בתחילת התזכיר:

00000019 (2)

בניסיון להתנצל על היעדר יחסים מסועפים בין ארצות הברית לישראל בשטח הביטחוני, מצביעים האמריקאים על כך שידידותה של ארצות הברית לישראל היא אחת מאבני היסוד במדיניות החוץ של ארצות הברית וכי ארצות הברית רואה בקיומה ושלמותה של ישראל עיקרון חשוב במדיניות זו. ניסוח כזה, כך גורסים האמריקאים, צריך שיהיה בו כדי להפיג בצורה ניכרת את דאגותיה של ישראל בשטח בטחונה הלאומי. הרי ידידותה המיוחדת של המעצמה העולמית הגדולה בעולם למדינה קטנה חייבת לשמש מקור עידוד למדינה ומקור רתיעה לאויביה.

באשר לאספקה צבאית, אין ארצות הברית שוללת אספקה צבאית כגון מכירת עודפים או סוגים מסוימים במקרים מיוחדים. אך האמריקאים מדגישים שאין הם רוצים להיהפך לספקים עיקריים של נשק למדינות המזרח התיכון ובמיוחד רצונם למנוע מצב שבו יהפכו הרוסים לספקים של צד אחד ואילו הם, האמריקאים, לספקים של הצד השני. להיפך, ארצות הברית שואפת להביא להגבלת מרוץ הזיון באזור אך לשם כך נחוצה הסכמת כל המדינות הנוגעות בדבר, כולל, כמובן, ברית המועצות. לטענת מחבר התזכיר, מגמה זו אופיינית מאוד לממשל החדש אשר מעביר ככל שיכול את הדגש מתחום הסיוע הצבאי אל תחום הסיוע הכלכלי.

כמו כן, מציינים האמריקנים בסיפוק שלישראל יש מקורות אספקה בארצות אחרות והם מזכירים בקביעות שבקביעת היקף הסיוע הכלכלי שהם מגישים לנו, הם הביאו בחשבון את בעיותיה הביטחוניות של מדינת ישראל. טיעון נוסף השגור בקרב האמריקאים מבוסס על הערכתם את יעילות צה"ל, שהוא מהווה, בסופו של עניין, הערובה העיקרית לביטחון ישראל. הם מוסיפים שקיים גם מנגנון שביתת הנשק וכוחות החירום שעצם קיומם בשטח פועל הן כגורם מרתיע והן כגורם שבשעת מתיחות יזעיק את העולם.


[1] גנזך המדינה, חץ/3294/7

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s