תקרית האון (7 באפריל 1967)

שלוש חלקות מצפון-מזרח לקיבוץ האון באזור המפורז הדרומי לא נחשבו לחלקות בעיתיות במסגרת המאבק על זכויות העיבוד באזורים המפורזים; אולם במהלך הדיונים עם משקיפי האו"ם במגמה להגיע לסימון גבולות עיבוד שיהיו מוסכמים גם על הסורים, החלו הסורים להחריף את מצב הביטחון השוטף אף באזור זה. לא אחת היה צורך להפסיק את העבודה בחלקות אלה מחמת תקריות ירי.

עם חידוש העבודה ב-7 באפריל 1967 נפתחה על הטרקטורים אש מנשק קל מהמוצב הסורי בעמראת עז אל-דין. כוחות צה"ל השיבו אש והתקרית הלכה והחריפה עד כדי הפעלת תותחים, מרגמות וטנקים. תוך כדי חילופי האש הפגיזו הסורים גם את תל-קציר. ההפגזה הכבדה של הסורים על הטרקטור המשוריין נמשכה, ומטוסי חיל האוויר תקפו את מקורות האש. במהלך פעילות חיל האוויר נראו שני מטוסים סורים ובמהלך קרב אוויר הופל אחד המטוסים הסורים.

במהלך התקרית הפגיזו תותחים סורים את עין-גב ובשלב מאוחר יותר החלו בהפגזה על קיבוץ גדות שבאזור המפורז המרכזי, הרחק מזירת ההתרחשויות. מטוסי חיל האוויר תקפו את מקורות הירי וכעבור 14 דקות פסקה ההפגזה הסורית על גדות. במהלך התקרית נהרג קצין צה"ל, וחבר גדות נפצע קל. כך נפגעו שני טרקטורים, ונגרמו עוד נזקים ביישובים שהופגזו.

תוך כדי פעולת התקיפה של חיל האוויר התפתח קרב אוויר בין מטוסים ישראלים לסורים במהלכו נפגע אחד המטוסים הסורים שהצליח לחזור לנחיתה בשדה התעופה בסוריה. לאחר סיום תקיפת חיל האוויר על מטרות הארטילריה הסורית, ביצעו המטוסים הסורים גיחה נוספת. התפתחו מספר קרבות אוויר ומספר מטוסים סורים הופלו כאשר חלקם נפלו בשטח ירדן. בסיכומו של דבר הופלו אפוא בתקרית שישה מטוסים סורים.

סוריה הציגה את התקרית כניצחון, הן באוויר והן ביבשה למרות שנאלצו לאודות שנפלו להם מספר מסוים של מטוסים. עוד טענו הסורים שבפעולתם יישמו את האסטרטגיה החדשה שעליה הכריזו באוגוסט 1966 והכריזו על תמיכתם במלחמת השחרור העממית שהטילה מורא ופחד בתוך ישראל. תגובתן של מדינות המערב היתה חיובית מבחינתה של ישראל, שהסתמכה ברובה על דיווחיה של ישראל ועל ההסברה הישראלית. ברית המועצות ניסתה להמעיט בחשיבות התקרית ותגובות מדינות ערב לא חרגו מכלל הכרזות אהדה וביטויי תמיכה במאבקה של סוריה נגד ישראל.

מודעות פרסומת

תגובה אחת ל“תקרית האון (7 באפריל 1967)

  1. ronyuval1 אפריל 7, 2015 / 7:44 pm

    פרסם את זה מחדש ב-עולם הידע של יובלוהגיב:

    היום לפני 48 שנים אירעה אחת התקריות החמורות במסגרת אירועי הביטחון השוטף בגבול הישראלי-סורי. יש האומרים שאפילו היתה אבן דרך מרכזית בדרך למלחמת ששת הימים. להלן תיאור התקרית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s