אירועי הביטחון השוטף במהלך העשור הראשון (1956-1948)

לפי שמעון גולן בספרו, גבול חם, מלחמה קרה, פעילות הביטחון השוטף בגבול הסורי התמקדה במאבק על מעמדם של האזורים המפורזים. עמדת ישראל היתה, שפירוזם של האזורים אינו שולל את ריבונותה עליהם, ואילו סוריה טענה, שהפירוז שולל מישראל את הריבונות. עמדתה של ישראל היתה שמשמעותו של הסעיף בהסכם שביתת הנשק הנוגע להשבת החיים באזור למסלולם התקין הוא שיש לאכלס את האזורים המפורזים ולפתחם, ולעומתם גרסה סוריה, כי פירוש הדבר שיש להקפיא את המצב ששרר בו לפני המלחמה.

שני הצדדים ניסו לקבוע עובדות בשטח. בעוד שישראל רכשה בו קרקעות והקימה יישובים, השתלטו הסורים על שטחים שבהם נהנו מיתרון טופוגרפי – אזור אל-חמה ורצועת עשרת המטרים לחופו הצפון-מזרחי של הכינרת. בשנתיים הראשונות נפתרו המשברים ללא שימוש בנשק, אול משהחלה ישראל, באביב 1951, בעבודות לייבוש החולה, הפעילו הסורים אש במגמה למנוע את המפעל, ואילו ישראל גירשה את תושביהם של יישובים ערביים באזור. במסגרת המאבק על האזורים המפורזים היו באותה תקופה שתי תקריות אש חמורות: באפריל 1951 ניסה פטרול ישראלי להיכנס לאזור אל-חמה ובירי עליו ממוצב סורי נהרגו שבעה חיילים. בתגובה הפציצה ישראל את המוצב ואת משטרת אל-חמה; בחודש מאי התחוללו קרבות כבדים בין כוחות ישראליים לכוחות סוריים, שהשתלטו על תל-מוטילה שמצפון לכינרת, בתום הקרבות, שבהם נפלו ארבעים חיילי צה"ל, הוא חזר לשלוט באזור.

מאוחר יותר – מסוף 1952 עד אביב 1953 – ביקשו שתי המדינות למנוע הישנות תקריות בשל האזורים המפורזים, וניהלו סידרה של שיחות, במגמה לחלקן ביניהן. במהלך השיחות הלכו עמדותיהן והתקרבו זו לזו, אך לבסוף, משנראה שהן קרובות לפתרון מוסכם, פסקו השיחות. משהתברר לישראל, כי הסיכוי להסדר הולך ופוחת היא חידשה בתחילת ספטמבר 1953 את העבודות להטיית הירדן. בעקבות התנגדותה של סוריה לכך הועלה העניין במועצת הביטחון, ובעקבות זאת הפסיקה ישראל את העבודות. מפעל הטיית הירדן חודש רק כעבור שנים, אך זאת מחוץ לאזור המפורז.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s