מבצע סנונית (ליל 17/15 במארס 1962)

בראשית שנת 1962 הגבירו הסורים את התקפותיהם על הדייגים הישראלים בכנרת. במארס תקפו המוצבים הסוריים כמה פעמים סירות משמר באש מקלעים ותול"רים, שניים מאנשי צוות הסירה נפצעו. בתגובה פשט צה"ל על כפר נקיב הדרומי (נקיב החדשה) בליל 17/16 במארס, כדי להשמיד את המוצב הפלוגתי שמעליו. זה היה מוצב היקפי, כ-300 מטרארכו ורחבו כ-150 מטר. השטח החיוני בו היה בקצהו הדרומי-מערב. כאן היו שתי חפירות מקבילות וביניהן חמש מצדיות בטון שתעלות קשר חיברו ביניהן.

המשימה הוטלה על חטיבת 'גולני' בפיקודו של אל"מ מ' גור, כוח המשימה כלל חמישה כוחות משנה: על כוח א', יחידת הסיור החטיבתית, הוטלה המשימה העיקרית – כיבוש המוצב. כוח ב' יועד לכיבוש הכפר, כוחות ד' ו-ה' לתפיסת חסימות ממזרח ומצפון, ואילו כוח ג' רוכז כעתודה על זחל"מים בעין-גב.

מגיני המוצב גילו התנגדות עקשנית, והתפתח קרב קשה בחפירות וליד המצדיות. היחידה שבמצדיות הושמדה ברימונים, ובסיועו של כוח ב', שהופעל לתקיפת המוצב מחזיתו, הוכרעו הסורים.

בשעה 1:06 הופגזה גם עין גב בתותחי 120 מ"מ. ההפגזה פגעה במשק, בתחנת איסוף הפצועים ובעמדת המרגמות. בעקבות ההפגזה אישר אלוף פיקוד צפון, מאיר זורע, להגיב באש ארטילרית. חילופי האש הארטילריים נמשכו לסירוגין כמה שעות, ובין השאר פגעו הסורים באחת הסוללות בפוריה מעבר לכינרת. במקביל נמשכה ההפגזה הסורית גם על הכוחות שעשו דרכם חזרה לעין גב, ובמוצב הפיקוד העליון במטכ"ל הועלתה האפשרות להשתמש במסוקים לחילוצם; אך בגלל התותחים הסוריים שטיווחו את האזור והיו עלולים לפגוע במסוקים, ומחמת הראות הנמוכה שהיתה עלולה להכביד על החילוץ במסוקים, ירד הרעיון מעל הפרק.  הארטילריה של צה"ל לא הצליחה לפגוע בכל מטרותיה, והיעדר תשובה מתאימה אחרת הוחלט איפוא במטכ"ל על הפעלת חיל האוויר.

הנסיגה, שבוצעה תחת הפגזה סורית כבדה, התעכבה בשל הנסיונות לחלץ ארבעה זחל"מים וטרקטור משדה המוקשים. בסופו של דבר פוצצו כלי הרכב ונותרו בשטח. בלילה הופעלו 3 מטוסים לאור נורים לשיתוק הארטילריה הסורית, ועם אור ראשון עוד שני מטוסים. המטוסים פעלו בתנאים קשים – עננים נמוכים ואש נ"מ כבדה, וההפגזה נמשכה לסרוגין עד השלמת נסיגת הכוח.

בקרב נהרגו 35 חיילים ואחד נשבה. 7 מחיילי צה"ל נהרגו, אחד נעדר, ו-45 נפצעו. בעקבות הפעולה הסכימו הסורים להצבת תצפית של משקיפי או"ם ליד כרסי ולסיורי משקיפים באזורי הגבול כדי לגלות ריכוזי צבא.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s