אומה קטנה בין מעצמות

בספרו עבדות ואימפריאליזם, מעלה צבי יעבץ את השאלה האם יכולה אומה קטנה להתקיים כמדינה חופשית ועצמאית, כאשר היא מוקפת מדינות קטנות אחרות ולאו דוקא ידידותיות, וממוקמת באזור הנחשק על ידי מעצה גדולה או שתיים, המסוגלות להפוך את השטח כולו לשדה קרב ביניהן. לאחר מכן הוא מעלה מספר אפשרויות פעולה.

אפשרות ראשונה היא שאומה יכולה לשרוד בהישענה על מעצמה גדולה אחת ובוויתור מודע על חופש תמרון במדיניות החוץ שלה. כך נהגו הדמוקרטיות העממיות שבמזרח אירופה אחרי מלחמת העולם השנייה. מדינות כגון: רומניה, פולין ובולדריה שמרו על גבולות מדינותיהן, אבל כדי לשרוד הן נאלצו להתיישר בבעיות חוץ וביטחון לפי רצונה של ברית המועצות.

אפשרות שנייה היא מדינה קטנה יכולה לשרוד אם תצליח לכרות ברית עם שכנותיה ולנסות לבלום התערבות של מעצמה גדולה כלשהי. ניסיון לכונן ברית כזו על ידי שר החוץ הרומני טיטולסקו (Titulescu), כאשר ניסה להקים את ההסכמה הקטנה בין רומניה, צ'כוסלובקיה ויוגוסלביה, כדי לבלום את שאיפותיה של גרמניה בארצות הבלקן בשנות השלושים של המאה העשרים.

אפשרות שלישית היא לשרוד על ידי ניהול מדיניות חוץ תוקפנית, כיבוש המדינות הקטנות הגובלות עימה, להפוך למעין מעצמה זוטא ולאותת לאחת המעצמות הגדולות בדבר היתרונות שיצמחו לה אן תישען אך ורק עליה. היה ומעצמה גדולה נוספת תגלה עניין באזור, תוכל המדינה הקטנה לנסות ולתמרן ביניהן. כדוגמה לכך הו מביא את מדיניותו של הורדוס הגדול – שליט יהודה, בין השנים 37 עד 4 לפני הספירה.

אפשרות רביעית היא לנסות להישאר מחוץ לזירת המאבקים הפוליטיים שבסביבתה, לוותר על כל יוזמה במדיניות החוץ שלה ולשכנע את המעצמות הגדולות כי הנייטראליות שלה אינה מכוונת נגדן, אלא באה לשרת אך ורק את האינטרסים של עצמה ולפיכך, מדיניות זו היא לטובת כל הצדדים.הנייטראליות של שוויץ היא דוגמה טובה להתנהלות זו, אך הוא מוסיף כי נייטראליות כזאת תיתכן רק במקרה שהמעצמות הגדולות תרשינה זאת ותנצלנה את הנייטראליות למימוש האינטרסים שלהם. והרי לו הייתה גרמניה הנאצית הייתה מעוניינת בחיסולה של שווייץ היא לא הייתה מתקשה להתגבר על הצבא השוויצרי.

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s