תל-מוטילה

אחת מתקריות האש החמורות ביותר בגבול הישראלי-סורי בשנות החמישים הייתה התקרית בתל-מוטילה. להלן תיאור התקרית כפי  שמובא בספרו של בני מוריס מלחמות הגבול של ישראל:

ב-2 במאי 1951 חדר כוח סורי, שמנה כ-30 בלתי סדירים ובדואים מזויינים על עדריהם מן המפורז לתל אל-מוטילה ומורדותיו. מחלקה של צה"ל נשלחה לשם "במגמה לתפוס עדר או לגרשו, כדי להבטיח את ריבונות ישראל על שטחיה". בהגיע המחלקה לתל פתחו עליה הסורים באש. הכוח נסוג והשאיר בשטח ארבעה הרוגים. אותו ערב הכניס פיקוד צפון לשטח פלוגה עם סיוע מרגמות וזו, אחרי הפגזה קצרה, השתלטה על התל והתבססה בו. הכוח הסורי נסוג ותפס עמדות כ-900 מטר מדרום לתל, במוצב שכונה מאז "הדמות", שהשתרע רובו ב"מפורז".

ב-3 במאי השתלט כוח צה"ל על מוצב "השפך", שמדרום למוצב "הדמות", אך כשל בנסותו לכבוש את "הדמות". אותו יום ולמחרתו ניסו הסורים שוב ושוב, בסיוע מרגמות 81 מ"מ, לכבוש את תל אל-מוטילה אך העלו חרס. התקפה מחודשת של יחידות מחטיבת גולני בנסיון להשתלט בבוקר 5 במאי על מוצב "הדמות" כשלה גם היא.

רק ב-6 בחודש עלה בידי יחידות גולני – מהגדודים 13 ו-12 ומבית ספר למ"כים של החטיבה – לכבוש את מוצב "הדמות" אחרי ריכוך ארטילרי רב לקראת עלות השחר ושלוש הסתערויות נפל בשעות הבוקר. "האויב התנגד בעקשנות", לדברי צה"ל, וחיילי גולני נהדפו שוב ושוב. ההכרעה הושגה רק לאחר שרביעיית מטוסי חיל האויר ביצעו התקפות דמה על הסורים, שישבו ב"פטמת" המוצב ולאחר שאחד המטוסים, ככל הנראה עקב אי-הבנה, ריסס במקלעיו את הסורים. יעפי המטוסים מוטטו את הסורים והם החלו לסגת מזרחה. "דבר זה עודד את אנשינו, ששכבו בשטח מדוכאים ומוכים" והם קמו על רגליהם והסתערו ברביעית, הפעם בהצלחה. מוצב "הדמות" נפל בידי צה"ל. בחמשת ימי הלחימה נהרגו כ-40 מחיילי צה"ל, 29 מהם בקרב האחרון על מוצב "הדמות".

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s