ערביי ישראל וההסתננות

לפי הלל כהן בספרו ערבים טובים, עמד המאבק בהסתננות במוקד הפעילות המבצעית של צה"ל, משמר הגבול, המשטרה והממשל הצבאי. בתווך ניצבו אזרחי ישראל הערבים. מצד אחד ציפו מהם מסתננים לסיוע ולתמיכה או לפחות שלא יסגירו אותם. מצד שני, גם גורמי הביטחון ביקשו להסתייע בהם. כתוצאה מכך הועמדו האזרחים הערבים בפני הבחירה בין סיוע לבני עמם, מכריהם, לעתים בני משפחתם לבין סיוע לרודפיהם.

הוא מציב את יחס הערבים בישראל להסתננות לאורך ציר, שמצידו האחד ניצבת הגישה הלאומית המובהקת – שגרסה שלפליטים יש זכות לחדור למדינה ולאזרחים הערבים חובה לסייע להם – ומצדו השני הגישה המשת"פית המובהקת, שתמכה במתן סיוע בלתי מותנה למוסדות המדינה. רוב הערבים מצאו עצמם בנקודות שונות על פני הרצף הזה, תוך שהם מושפעים משיקולים אישיים משפחתיים, שיקולי כדאיות הנובעים ממדיניות השכר והעונש של השלטונות, שיקולים אידיאולוגיים ושיקולים כלכליים.

לטענתו, אלה שסייעו למסתננים עשו זאת משיקולים רבים ולאו דווקא שיקולים לאומיים. גורם מרכזי לחבירה למסתננים היה כלכלי, ומוסדות הביטחון היו מודעים לכך. שיקול נוסף היה משפחתי, כלומר הרצון לאחד משפחות שהתפצלו בזמן מלחמת 1948. אלו שפעלו מתוך שיקול זה לא הביעו, בהכרח, התנגדות לשלטון או למדיניות הממשלה. אלא העמידו את טובת משפחתם וקהילתם בראש מעייניהם.

הסיוע של הערבים בישראל למסתננים לבש צורות שונות: נטילת חלק ברשתות הברחה (או מודיעין), אכסון מסתננים או הסתרתם, סירוב לספק לשלטונות מידע אודות הסתננות והפעלת לחץ להשארת מסתננים. מנגד פעלו – באותן קהילות עצמן – משתפי הפעולה, שנענו לקריאה של מוסדות הביטחון ולקחו חלק במאמץ של סוכנויות המדינה לבער את ההסתננות. הם הונעו על ידי רצון לקבלת טובות הנאה, מחויבות כלפי השלטונות מתוקף מעמד, חשש מפני תגובת השלטונות ובמקרים מסוימים רצון להתנקם באדם או במשפחה. בחוגים מסוימים רווחה גם התפיסה שאין לפעול בניגוד לרצון השלטונות.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s