ישראל גלילי והבעיה הפלסטינית

עמדותיו של ישראל גלילי בנוגע לבעיה הפלסטינית מתוארות בספרו של עמוס שיפריס, ישראל גלילי: שומר המסד ונוטה הקו. לפי שיפריס, בשונה מחלק מעמיתיו במפלגה ובתנועת העבודה, סבר גלילי כי הבעיה הפלסטינית אינה לב הסכסוך הישראלי-ערבי. ליבו של סכסוך הדמים, חשב גלילי, הוא אי נכונותן של מדינות ערב לקבל את מדינת ישראל העצמאית, מדינת העם היהודי, ולראות בה גוף לגיטימי במזרח התיכון. לשיטתו, מטרתן המרכזית של מדינות אלה הייתה והווה להחריב את המדינה היהודית והוא ראה כמשגה חמור את התביעה של רבים מאנשי האינטליגנציה הקרובים בהשקפותיהם לתנועת העבודה כי ישראל תגדיר עם פלסטיני ותכיר בקיומו, בזכויותיו ובתביעותיו מישראל. הוא חשב שהפלסטינים עצמם צריכים להחליט בסוגיה זו.

מבין החלופות שעמדו על סדר היום של ישראל, גלילי תמך באופציה הירדנית, כלומר בשלטון ירדן בגדה המערבית (פרט לאזורי ההתיישבות על פי תוכנית אלון). הוא התנגד בכל מאודו לכינון מדינה פלסטינית בגבולות ארץ ישראל המערבית ועם זאת היה מודאג מהתפתחות דפוסים שליליים של השלטון הישראלי הממושך על הפלסטינים. לכן התנגד לעבודה ערבית במשק היהודי וזעם על עוולות כלפי אזרחים פלסטינים. הוא התנגד גם לסיפוח שטחים פלסטיניים (פרט למזרח ירושלים) מתוך הבנה עמוקה כי יש לשמור על האופי היהודי של מדינת ישראל. עם זאת סבר כי על ישראל לעשות כל מאמץ כדי לחבר את רצועת עזה לישראל, מטעמי ביטחון.

לטענת שיפריס, עמדותיו אלה של גלילי נבעו מכך שראה את עצמו ממשיך הדרך החלוצית-התיישבותית של תנועת הפועלים הארץ ישראלית מראשיתה בתחילת המאה העשרים. ביסוד הדרך הזאת עמדה ראיית זכותם של היהודים בארץ ישראל המערבית כקודמת לזכותם של תושבי הארץ הערבים, הואיל וליהודים אין ארץ אחרת להגשים בה את שאיפתם לריבונות ואילו לערבים היה ויש מרחב גדול במזרח התיכון. לדידם של החלוצים האלה, השיבה לארץ ישראל וההתיישבות על אדמתה היו בבחינת מימוש חזקה משכבר על ארץ המולדת של העם היהודי. לפיכך נמנעה תנועת הפועלים שנים רבות מלהכיר בכך שערביי ארץ ישראל הם ישות אתנית נפרדת בעלת תביעות משלה על ארץ ישראל.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s