לוח זמנים לקשרים בין תורכיה לאיחוד האירופי

12 בספטמבר 1963: נחתם הסכם אנקרה, אשר מטרתו הבטחת חברותה של תורכיה בשוק האירופי. דבר זה יושג על ידי מיסודם של שלושה שלבים של איחוד מכסים. בנוסף לכך נחתם גם ההסכם הפיננסי הראשון. (נכנס לתוקף ב-1 לדצמבר 1964) 

13 בנובמבר 1970: פרוטוקול נוסף, שנחתם וסופח להסכם אנקרה, מפרט את דרך הקמתו של איחוד המכסים בין שני הצדדים. בעוד שההתחייבות לאיחוד המכסים מתבטאת בהמצאות ההסכם משנת 1963, הרי שהתוכנית ליישום הסכם זה הותוותה בפרוטוקול שנחתם ב-1970. 

ינואר 1982: הקהילה האירופית מחליטה להשהות את הסכם אנקרה באופן רשמי, ומקפיאה את יחסיה הפוליטיים עם תורכיה בעקבות ההפיכה הצבאית בתורכיה ב-12 לספטמבר 1980. נוסף לכך מחליט הפרלמנט האירופי לא לחדש את הנציגות האירופית לוועידה הפרלמנטארית המשותפת עד לאחר שיערכו בחירות כלליות ויוקם פרלמנט בתורכיה. 

ספטמבר 1986: תורכיה נפגשת עם ועדת ההתאגדות האירופית תורכית ומתחדשים היחסים בינה ובין הקהילה האירופית. במהלך הפגישה תורכיה מאותתת על כוונותיה להמשיך בתהליך הפיכתה לחברה מלאה, ופותחת פרק חדש ביחסים. 

14 באפריל 1987: תורכיה מגישה בקשה לחברות מלאה בשוק האירופי המשותף. שרי החוץ של הקהילה האירופית מחליטים להפנות את הבקשה למועצה בהתאם להליך התקין. 

18 בדצמבר 1989: הוועדה האירופית מחליטה שהצטרפותן של תורכיה ומועמדות פוטנציאליות אחרו יילקחו בחשבון רק ב-1992 כאשר השוק האחיד יכנס לתוקף. יותר מכך, ניתוח מפורט של הפיתוח החברתי כלכלי מראה, שלמרות ההתקדמות הרבה בפתיחת כלכלתה של תורכיה לעולם החיצוני, יש עדיין פער גדול ביחס לדרגת ההתפתחות באירופה. הוועדה מחליטה על השלמתו של איחוד המכסים בציינה שהשלמתו תיתן לוועדה את האפשרות לקרב את תורכיה לשוק האחיד. 

30 בדצמבר 1991: המועצה התורכית אירופית מתכנסת בבריסל. התוצאה המעשית של הפגישה היא ההחלטה לקיים פגישות קבועות בהן בכירים תורכיים ואירופיים ידונו בנושאים כלכליים ומסחריים. 

31 בדצמבר 1995: תורכיה והשוק האירופי המשותף נכנסים לאיחוד מכסים. היה זה ההסכם הראשון של הקהילה האירופית עם מדינה צד שלישי. 

1 בינואר 1996: הסכם לאיחוד מכסים נכנס לתוקף. ההסכם כולל הקטנת המגבלות על המסחר בין שני הצדדים, יישומו של מכס אחיד על ייבוא ממדינות צד שלישי, ואחדות המדיניות בכל הקשור לשוק הפנימי. 

13-14 ביולי 1996: פסגת דבלין. המועצה האירופית מאיצה בתורכיה לנצל את השפעתה בכדי להביא פיתרון בקפריסין בהתאם להחלטות מועצת הביטחון של האו"ם. היא מדגישה גם את הצורך של תורכיה להגיע לרמה הגבוהה ביותר בתחום של זכויות האזרח. 

12-13 בדצמבר 1997: פסגת לוקסמבורג. מועצת האיחוד האירופי מודיעה  כי מדינות מזרח אירופה יוכלו להצטרף לרשימת המועמדות לאיחוד ודוחה את בקשתה של תורכיה. 

דצמבר 1998:  תורכיה מקפיאה את קשריה עם האיחוד האירופי כתגובה לפסגת לוקסמבורג. נוסף לכך, תורכיה מצהירה שהיא תמשיך בתוכניותיה למזג את החלק הצפוני של קפריסין במקרה וזאת למקרה שהאיחוד האירופי יערוך שיחות הצטרפות עם החלק היווני של קפריסין. 

10-11 בדצמבר 1999: פסגת הלסינקי. מועצת האיחוד האירופי מסכימה להכיר בתורכיה כמועמדת לאיחוד. היא מצהירה שבהסתמך על האסטרטגיה האירופית, תורכיה, כמו מדינות אחרות, יפיקו תועלת מהסיוע האירופי לביצוע הרפורמות. 

4 בדצמבר 2000: המועצה לעניינים כלכליים מסכימה על מסגרת רשמית ועל תהליך ההצטרפות של תורכיה. 

7-9 בדצמבר 2000: פסגת ניצה. המועצה האירופית מקבלת את ההתקדמות בתהליך הצטרפותה של תורכיה, אבל מבקשת מתורכיה להגיש תוכנית עבודה לאימוץ הרפורמות. 

8 במארס 2001: מועצת השרים האירופית מאמצת את הסכם ההצטרפות, וקובעת אמצעים שיבטיחו את עמידתה של תורכיה בקריטריונים להיהפך למועמדת לאיחוד. 

19 במארס 2001: ממשלת תורכיה מאמצת את התוכנית הלאומית. היא מציעה שורה של רפורמות שהיא מוכנה לעבור בכדי להיות מועמדת לאיחוד. 

3 באוקטובר 2001: הפרלמנט התורכי מבצע 34 תיקונים בחוקה על מנת לעמוד בקריטריונים הפוליטיים של קופנהגן. תיקונים אלה כוללים את ביטול עונש המוות והתרת שימוש מסוים בשפות אחרות פרט לתורכית. 

14-15 בדצמבר 2001: פסגת לאקן: המועצה האירופית מצהירה שתורכיה התקדמה רבות בכיוון העמידה בקריטריונים הפוליטיים של קופנהגן, במיוחד לאור השינויים שנעשו בחוקה. 

ינואר-מארס 2002: הפרלמנט התורכי מוסיף שינויים לחוק העונשין וחוקים אחרים המשפיעים על חופש הביטוי והעיתונות, פעילותם של איגודים מקצועיים, פעילותן של מפלגות פוליטיות ואיסור על עינויים. 

21-22 ביוני 2002: פסגת סוויל. המועצה האירופית מאשרת את העובדה לפיה יישומן של רפורמות פוליטיות וכלכליות יקדם את סיכויי תורכיה לחברות מלאה באיחוד האירופי. בנוסף לכך היא ציינה שהחלטות חדשות יכולות להילקח בפסגה הבאה בקופנהגן לגבי השלב הבא במועמדות התורכית. כל זה לאור ההתפתחויות עד לפסגה הבאה. 

3 באוגוסט 2002: הפרלמנט התורכי מעביר 15 חוקים בכדי לעמוד בדרישות האחרונות בתחום זכויות האזרח. 

12-13 בדצמבר 2002: פסגת קופנהגן. 15 מנהיגי האיחוד האירופי אימצו תוכנית להרחבת האיחוד מזרחה להכללתן של 10 מדינות נוספות, אבל דחו את דרישתה של תורכיה לקביעת תאריך להתחלת המגעים בדרך לקבלתה הסופית. הם הסכימו להיפגש בדצמבר 2004 בכדי לדון בדבר.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s