כלכלת תורכיה והאינטגרציה האירופית

במהלך שנות השמונים עברה הקהילה האירופית תהליכי העמקה והרחבה אשר שינו את הסביבה הכלכלית החיצונית של תורכיה. הרכיב הראשון בשינויים אלה הינו תהליך האינטגרציה האירופית שמטרתו היתה ליצור אזור ללא גבולות עד ה-31 בדצמבר 1992. רכיב נוסף היה האינטגרציה הפיננסית האירופית, והקמתם של האיחוד המוניטארי האירופי והבנק האירופי המרכזי. רכיב שלישי היה ההרחבה הדרומית של הקהילה שצירפה את יוון (1981), ספרד ופורטוגל (1986) כחברים מלאים. 

התפתחויות אלה שינו את פני הקהילה האירופית על ידי הקמתו שוק פנימי בין 12 החברות של הקהילה האירופית דרך הסכם מכסים. הקמתו של הסכם המכסים ישפיע על המסחר במספר דרכים. הורמו המחסומים, והסחר בין החברות של הקהילה יגדלו. איחוד זה גם הוביל לירידה במסחר בין חברות האיחוד ומדיניות צד שלישי. מכאן והאינטגרציה הכלכלית האירופית מהווה איום על מדינות כמו תורכיה שנמצאת בשוליים של הקהילה האירופית, מכיוון שזה אפשרי לשוק מורחב להפגין נטייה חזקה לכיוון המרכז, ולגרום למדינות הלא חברות לסבול מירידה חזקה. 

באשר להרחבה הדרומית, ההשפעה השלילית שלה לגבי ייצוא לקהילה האירופית ממדינת צד שלישי היא בעלת חשיבות רבה. מבחינת מדינות הים התיכון להרחבה יש משמעות של איבוד שווקים. זה נובע ממספר סיבות. ראשית, לשאר הקהילה האירופית יש כעת גישה חופשית לשווקים של המדינות החדשות. בנוסף על כך, הייצוא שלהן לקהילה האירופית מוחלף בזה של החברות החדשות. כתוצאה מכך, מדינות לא חברות כמו תורכיה נשארות עם המשימה הקשה להתאים עצמן למצב החדש. בין אם המדינות מחפשות סוג חדש של יחסים ובין אם הן מחפשות חברות מלאה, עליהן לעבור שינויים מבניים בכלכלה שלהן בשביל לסגל את עצמן למצב החדש. 

  

Müftüler, Meltem, "Turkish economic liberalization and European integration", Middle Eastern Studies, 31, 1, (January, 1995), pp. 86-88 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s