היערכות העורף למלחמה טוטאלית

יחזקאל דרור מדבר בספרו אסטרטגיה רבתי לישראל על תרחיש המלחמה הטוטלית. במסגרת מלחמה זו צפויות מספר פגיעות בעורף. בשלב ראשון ישנו מטח של טילי קרקע-קרקע המכוונים לפגוע במערך הגיוס והלוחמה  היוצר הלם פסיכולוגי, פגיעה במערכת הפוליטית והשבתת שרותי המשק. מטח זה מלווה בחדירה של מספר מטוסים המוסיפים להפציץ את המטרות הללו. דבר המגביר את הפגיעות ואת השחיקה בציבור. במקביל מתרחשים פיגועים חבלניים בעזרת סוכנים וכוחות מיוחדים המוחדרים לחלקים של ישראל וגורמים בהלה בקרב האוכלוסייה. כמו כן, ישנה התנגדות פסיבית בריכוזי אוכלוסייה ערביים המוסיפה לאי-השקט ופוגעת  בתפקוד ענפי המשק התלויים בעובדים ממגזר המיעוטים. לפעולות אלה הנמשכות גלים-גלים מלוות בלחימה במספר חזיתות המלווה בנפגעים רבים.

הוא מציע להפנות את המאמץ העיקרי לצמצום הסתברות מימושו של תרחיש זה, אבל מציין שאמצעים אלה לא יכולים לערוב לכך שלא תהיה פגיעה חמורה בעורף. לכן הכרחית היערכות העורף למלחמה טוטלית. זאת על מנת להרתיע מפגיעות של ממש בעורף ולצמצם את המניעים לכך ולהקטין נזקים בעורף בכדי למנוע השפעה לרעה על יכולת הלחימה של ישראל. לשם כך דרושה תשומת לב מיוחדת לצעדים הבאים: התמודדות עם הלם פסיכולוגי וטראומטיזציה, פיתוח תורת מלחמה שניתן להפעילה גם בעת שיבוש גיוס המילואים, הכנת המשק לפעולה העונה על צורכי הלוחמה והעורף, הבטחת תפקוד מלא של ההנהגה הפוליטית ומערכות הפיקוד והשליטה, הקמה והרצה של מערכת הגנה פסיבית על האזרחים נגד פיגועים, הקשיה של מתקנים ביטחוניים ואזרחיים חשובים, הכנה ותרגול של אמצעים לקיים את הסדר הציבורי וטיפול בחללים בצורה המונעת פגיעה יתרה במורל הציבורי וברוח הלחימה.

בראייה ארוכת טווח, עלול העורף לעמוד מול איומים ופגיעות מסוגים שונים, החורגים ממלחמה טוטלית וגם משתלבים עמה כאשר החמור בהם הוא השחיקה בשלבים. מכאן והסכנה החמורה ביותר אינה טמונה בשדה הקרב, אלה בשבירת העורף על ידי פגיעה מצטברת במרקם החברתי על תשתיותיו. לכן מבחינה אסטרטגית רבתי הכרחי לחזק את יכולתה של ישראל כחברה, כעם, כמשק וכמדינה לעמוד זמן ממושך בפני לחצים מעיקים, איומים מגוונים וגם מלחמות קשות. חיזוק מופגן של יכולת ישראל לעמוד בפני שחיקה בשלבים מקטין את ההסתברות שאכן נועמד במבחן כזה ומקדם את השלום וההשתלבות במזרח התיכון.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s