ערכה של ההתיישבות בהגנה

בספרו, מסך של חול, טוען יגאל אלון כי מצבה הכלכלי של המדינה אינו מתיר לה לקיים צבא גדול. צבא הקבע המצומצם חייב לכלול בתוכו את הקאדרים הנחוצים לשם אימוניהם וארגונם של מגויסי שירות החובה ולקיומו של אגרוף מחץ מרוכז ובלתי מרותק, ככל האפשר, לתפקידי ביטחון שגרתיים, למקרה הצורך בפעולה דחופה, בכל מקום שתידרש. לכן, שילובה של ההתיישבות האזרחית בתכנית ההגנה, ובייחוד של ישובי הספר ואזורי התורפה, יספק למדינה תצפיות קבע קדמיות, החוסכות כוח אדם מגויס ומסוגלות לא רק להתריע על ראשית התקפת פתע מצד האויב, אלה גם לנסות לבלום אותה, או לפחות להשהות את התקדמות האויב עד שכוחות הצבא ישלטו במצב.

הוא ממשיך וטוען, שרשת יישובים צפופה, פרושה לעומק, מבוצרת כהלכה, חמושה במיטב הנשק החדיש ומאורגנת במערך הגנתי טריטוריאלי מוצק, עשויה לשמש מעין עומק אסטרטגי, כתחליף להיעדר העומק הגיאוגרפי במדינת ישראל. מלבד זאת, אם תהיה ההגנה המרחבית חמושה לא בנשק קל בלבד, אלא גם בנשק כבד, היא עשויה להפוך את הארץ הארוכה והצרה לבלתי חדירה, או לפחות למערכת קיפודי הגנה, בעלת כושר בלימה גבוה, שתאט במידה מכרעת את התקדמות צבאו של האויב ותגבה ממנו מחיר גבוה על כל צעד של התקדמות.

נוסף על כך, ללא הגנה מרחבית המתבססת בעיקרה על התיישבות, היה נאלץ הצבא להפריש כוחות ניכרים לתפקידים דפנסיביים ולפגוע בכך ביכולתו האופנסיבית. יתר על כן, מאמץ ישראלי עיקרי בזירה אחת יחייב דילול כוחות בזירה אחרת ובארץ ישראל המוקפת כולה כוחות עוינים אין זה דבר פשוט, לפעול בכל גבולותיה בעת ובעונה אחת, אם במאמץ עיקרי, יזום או נגדי, ואם בפעולת הסחה, ואם בשני אלה ביחד.

גם הנסיבות המדיניות עלולות לעתים לא להתיר לישראל לנקוט בידה אסטרטגיה של התקפת נגד מקדימה וכך תיאלץ להשהות את התקפתה. במקרה כזה על ישראל להיות מסוגלת לספיגת מהלומות כבדות, בלי שהתנגדותה תישבר עד בוא עת האופנסיבה הנגדית. עד אז עיקר התוחלת לבלימת התקדמותו של האויב או להאטתה תהיה תלויה במידת חסנה של ההגנה המרחבית, אשר תיעזר בכוחות של תגבורת, בעיקר של נשק מסייע ושל יחידות המסוגלות לגיחות, פשיטות ומכות נגד מקדימות.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s