מלחמת מנע

לפי יהושפט הרכבי, בספרו מלחמה ואסטרטגיה, מלחמת מנע (preventive war) היא מלחמה היזומה כדי למנוע שינוי במצב האסטרטגי והמדיני, על סמך הערכה, שהאויב מתעצם בכוונה לפתוח במלחמה כשיסיים את הכנותיו, או שיחסי הכוחות או הנסיבות המדיניות עלולים להשתנות לרעה, ולכן מוטב להקדים רפואה למכה ולהכות את היריב, או ליצור עובדות, בטרם יהיה מאוחר מדי. המלחמה המונעת היא פעולה תוקפנית, אבל במגמה הגנתית המשמשת לה הצדקה. היא מכוונת להשיג הכרעה בעוד מועד, כשהכרעה כזאת עודנה אפשרית, שמא תחלוף ההזדמנות. אמנם יתכן שלאויב אין היום כוונות עוינות, אולם השתנות הנסיבות האסטרטגיות לטובתו עלולות להולידן. לכן, טענו הטוענים, מוטב לא להמתין, אלא לקדם את פני הרעה ולסכל מראש אפשרות כזאת. זוהי אפוא מדיניות הגנתית, המכוונת לשמור על הסטטוס קוו מפני מי שעלול לנסות לערער אותו. פעולה כזאת יכולה להיות בעלת מימדים מצומצמים ממלחמה ממש, ואזי היא בבחינת פעולה מונעת.

הוא מבחין בין "מלחמת מנע" ל"התקפה מקדימה" (pre-emptive attack). ההתקפה המקדימה, בשונה ממלחמת מנע, אינה מכוונת נגד התוקפנות הצפויה באיזשהו מועד בעתיד, אלא נגד עצם ההיערכות של האויב למתקפה, ערב מתקפתו. זוהי תפיסת היוזמה ברגע באחרון נגד כוחות שכבר נעים להתקפה במגמה להפתיע, ואזי אפשר לראותה כהתקפת הפתעה, כמעט "כהתקפה מקבילה", או כפעולת יירוט.

לטענתו, הגורמים המבחינים בין מלחמת מנע להתקפה מקדימה הם:

א.     בזמן – הפעולה העוינת במלחמת המנע צפויה בעתיד, ואילו בהתקפה המקדימה היא מיידית.

ב.     בוודאות – במלחמת מנע פעולת האויב העוינת היא בבחינת השערה וחשד, ואילו במתקפה המקדימה פעולתו העוינת היא עובדה.

ג.      בהחלטה – בהתקפה המקדימה החלטת האויב לפעול כבר נפלה, ואילו במלחמה המונעת הוא החליט להתעצם צבאית, ואולי הוא אף מתכנן מתקפה, אולם עוד נדרשת החלטה סופית לתקוף, ומשום כך ייתכן כי עוד ישנה את דעתו, גם אם כיום עמדתו זדונית ומאיימת.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s