הקבוע והמשתנה בחשיבה האסטרטגית הישראלית

לפי דן הורוביץ, במחקרו על התפיסה הישראלית של ביטחון לאומי, משקפת תפיסה זו שתי הנחות יסוד הקשורות זו בזו. ההנחה הראשונה היא כי אין לה לישראל ברירה אלא להתייחס אל הקונפליקט הישראלי ערבי בבחינת נתון ללא קשר למידת הסבירות של הסיכוי לפתרונו בעתיד הנראה לעין. ההנחה השנייה היא כי בנסיבות אלו חייבת ישראל להקנות עדיפות לשיקולים הנובעים משולי הביטחון הצרים שלה כתוצאה מהעדר עומק גיאוגרפי ונחיתות כמותית דמוגרפית.

המסקנה האסטרטגית מהנחות אלה באה לידי ביטוי בנטייה לאמץ אסטרטגיה מדינית ביטחונית המבוססת על הימנעות מנטילת סיכונים ועל הזדקקות לניתוח המקרה הגרוע ביותר בבחינת קו מנחה בעיצוב מדיניות חוץ ההופכת בנסיבות אלו לכפופה לשיקולי מדיניות ביטחון. גישה זו בוטאה על ידי אישים ישראליים שונים כאשר המכנה המשותף להצגת טענותיהם התבטא בדרך כלל בהשקפה פסימית על ההתנהגות של שחקנים אחרים בזירה הבינלאומית ובספקנות לגבי התוקף של הסדרים בינלאומיים ממוסדים למחצה המכוונים ליצירת מעין כללי משחק ביחסים בינלאומיים שיהוו תחליף לנורמות המשפטיות השוררות בתוך המסגרות הלאומיות.

לאור זאת התפתחה תפיסה של ביטחון לאומי בעלת מספר מאפיינים מרכזיים: ראשית, זו תפיסה בעלת אוריינטציה אסטרטגית במובן זה שהיא מכוונת להגשמת מטרות לאומיות בסביבה בינלאומית, הנתפסת כמאופיינת על ידי מאבק בין אינטרסים נוגדים של שחקנים בדמות מדינות לאום. שנית, היא מניחה של קיים גבול ברור בין מצבי מלחמה ומצבי שלום. בכך היא מאפשרת הזדקקות לשימוש מבוקר ומוגבל בכוח צבאי מצד אחד ולאימוץ אסטרטגיות המבוססות על שימוש בלתי ישיר באלימות באמצעות איומים והרתעה מצד שני.

שלישית, תפיסה זו נוטה לניתוח המקרה הגרוע ביותר ולפיכך לחתירה להשגת שולי הביטחון הרחבים ביותר האפשריים. רביעית, גישה זו היא בעלת אוריינטציה של מדיניות עצמה (Power Politics) באשר היא איננה גורסת קבלה מטעמים משפטיים או מוסריים של כללי ההתנהגות המוכתבים על ידי הניסיונות למסד את היחסים הבינלאומיים.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s