בחרין, קטר, ואיחוד האמירויות הערביות

מאז הקמתן של אמירויות המפרץ הפרסי ב-1971, עת עזבו הבריטים את האזור, הטילו רבים ספק ביכולת שרידותם של מדינות המפרץ הקטנות – איחוד האמירויות, בחרין וקטר. מדובר היה במדינות בעלות אוכלוסיות קטנות, שהשתרעו על שטחים קטנים יחסית, נשלטו על ידי משפחות מלוכה ועמדו נוכח איום של מדינות רדיקליות בתמיכת ברית המועצות. אבל אחרי שנות דור, המדינות הללו עדיין עומדות על תילן על אף האתגרים מבפנים ומבחוץ: הן עדיין נשלטות על ידי אותן המשפחות וכל זה בתוך אותם גבולות, פחות או יותר.

בשנת 2000 כתב יהושע טייטלבאום מאמר, שהופיע בספר מדינות המפרץ: פוליטיקה, חברה, כלכלה, בו הוא ניסה להסביר את יכולת השרידות של מדינות אלו ולהצביע על האתגרים הפנימיים והחיצוניים מולם הם עומדים. לטענתו, למדינות הללו יש הרבה מהמשותף, אילו הן מדינות שרוב הכנסותיהן מגיעות מנפט. אף אחת מהן איננה גובה מיסים ואינה תלויה בהכנסות מהציבור, וחלק נכבד מרווחי הנפט מועבר לאוכלוסייה. כמו כן הממשלה משתמשת בהכנסות כדי ליצור "אמנה חברתית" עם האוכלוסייה בצורה של הענקת הזדמנויות עסקיות, שירותי בריאות, חינוך, רווחה, תעסוקה, בתמורה להסכמתם של האזרחים לגלות נאמנות ולוותר על מוסדות דמוקרטיים ממשיים.

בנוסף על כך, הוא מציין שההיסטוריה הפוליטית של המדינות האלה לא התחילה ב-1971 עם היציאה הבריטית. המשפחות שולטות זה יותר ממאתיים שנה וכל שלוש המדינות האלו היו יחסים חוזיים עם הבריטים מהמאה ה-19. פירוש הדבר שיש למדינות אלה מסורת של שלטון, תחושת זהות קהילתית, ותחושת נאמנות למשפחות השליטות. העובדה שאותן משפחות שולטות גם היום היא עדות חיה ליציבות המשטרים והכישורים של המנהיגים, השורדים בנסיבות המשתנות של המודרניזציה.

עם זאת, שלוש המדינות ניצבות כיום בפני אתגרים רבים. האוכלוסיות גדלות בקצב מדאיג, כאשר חלק נכבד מהן מורכב מעובדים זרים ומחירי הנפט נמצאים בירידה. לאחר מלחמת המפרץ הראשונה לשורת האתגרים שאלת הייצוג של האוכלוסייה מול השלטון. ההלם של כיבוש כווית על ידי עיראק ב-1990, חוסר האונים של המדינות הללו מול האיום והעוצמה העיראקיים, וההכרח להישען על כוחות זרים שיגנו עליהם ערערו את הלגיטימציה ומוסכמות יסוד בסיסיות של המשטרים והעצימו את הדרישות להשתתפות פוליטית,בעיקר בקרב המעמד הבינוני.

בנוסף לאתגרים אלה יש לזכור קודם כל כי מדובר בגמדים השוכנים בין שלושה ענקים אזוריים: איראן, עיראק וערב הסעודית, המציבים כל אחד אתגרים מטיפוס שונה. שלוש המדינות אינן חוששות מהסכנה של פלישה או כיבוש מצד ערב הסעודית. אך הן מוטרדות מהנטייה הסעודית להכתיב להן מהלכים בנושאי פנים וחוץ. קשה גם לדבר על חשש מפלישה איראנית ונראה כי החשש היום הוא מכוונתה של איראן להגיע למעמד של המעצמה המקומית ההגמונית באזור, ומהסתה או מהשפעה אידיאולוגית איראנית על המיעוט השיעי בבחרין.

עיראק לעומת זאת, מהווה איום ממשי ומיידי יותר בעיקר בעקבות כיבוש כווית, ונחשש כי היא תשוב ותנסה להתפשט על חשבון שכנותיה הקטנות. מכאן וברור כשמש שכל שלוש המדינות היו רוצות לראות את סדאם חוסיין נעלם בהקדם האפשרי. הבעיה שהיא שמדיניות האמריקנית באזור איננה ברורה ודבר זה מזכיר למדינות אלה את העובדה שהאמריקנים עשויים להיעלם מהשטח יום אחד, ואילו העיראקים יישארו לעולם. פרובלמאטיקה זו מתבטאת אמנם באימוץ מדיניות שונה במקצת אך שלושתן חיות בתחושה שלטווח הארוך עליהן להגיע למודוס וויונדי עם איראן ועיראק ללא קשר לזהות המשטרים הקיימים בשתי מדינות אלה.

בנוסף לאתגרים הקיומיים ביחסיהן עם המדינות הגדולות באזור, סובלות שלוש הנסיכויות מסכסוכי גבול כרוניים ביניהן. אלה נובעים מרצון לשלוט על בארות נפט באזורים שאין בהם גבול מסומן היטב, מיריבויות היסטוריות נושנות, ומהבעייתיות הקיימת בקביעת גבול באזורים מדבריים ושבטיים. בעבר היו הגבולות גמישים יחסית, שכן הם נקבעו על פי שטחי המרעה של השבטים מאז שנות העשרים. הקושי הפיזי לסמן גבולות באזור המדבר גרם למספר סכסוכי גבול, שאף הובילו לעתים להתנגשויות צבאיות.

ראוי להדגיש עם זאת כי סכסוכי הגבול האלה נראים לעתים כמרכיב חיוני בתהליך כינון מדינה. הם מסייעים לגיבוש הזהות הלאומית, המתבססת על העלאת סכסוכים מהעבר הרחוק כדי לתת עומק היסטורי למדינה החדשה ולהגדיר את "האחר". לרוב, אלה סכסוכים לא אלימים, ורק לעיתים רחוקות סכסוכי הגבול מידרדרים לאלימות.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s