הישגי ההגנה המרחבית במלחמת הקוממיות

אחד המצדדים בהגנה המרחבית בעשור הראשון למדינת ישראל היה ישראל בר. בספרו, במעגל בעיות הביטחון, טען בר שלקח מלחמת הקוממיות מוכיח את החיוניות המיוחדת של ההגנה המרחבית לתנאי הביטחון של מדינת ישראל. לטענתו, היו להגנה המרחבית תפקידים מכריעים בכל רמות הלחימה. ראשית, לא רק שהיא חיפתה יחד עם הפלמ"ח וניצני חיל האוויר על גיוס כוחנו בתחילת המלחמה ואפשרה לנו בכך ליטול את היזמה לידינו, אלא היא שקבעה בשלב ההתגוננות נגד הצבאות הפולשים את עצם חיתוך חזיתותינו ולא מעט גם של גבולותינו.

שנית, מערכת ההגנה המרחבית צמצמה בדרום ובנגב את מרחב התמרון של האויב כדי פרוזדורים צרים, חסמה את צירי ההתקדמות שלו בעמקים, בגליל ובשרון, היוותה את המשענת לפריצת הדרך לירושלים, שימשה קרש קפיצה לכל מבצעי התנופה של הכוחות הסדירים, ושחררה אותם מריתוק לקווי הגנה ארוכים. שלישית, לא היה יישוב של ההגנה המרחבית, אשר לא הצליח, לפחות, להשהות את התקדמות האויב במידה ניכרת, ולא מעטים הם אלה שעליהם נשברה סופית.

 הוא אמנם מודה, שההגנה המרחבית לבדה לא יכולה למשימה הטקטית אלא בסיוע ישיר או בלתי ישיר של יחידות ואמצעים של הצבא. אבל, מצד שני, הוא טוען, כי גם הצבא לבדו לא היה יכול למשימה, לא מבחינה טקטית בלבד אלא גם מבחינת שתי הרמות הגבוהות יותר.

בנוגע לעתיד ההגנה המרחבית הגיע ישראל בר למספר מסקנות. ראשית, כי גם הצבא החזק ביותר אינו מסוגל למבצעים יזומים בלי משענת הגנתית יציבה. על אחת כמה וכמה לגבי כוחות הביטחון של מדינה קטנה, המורכבים ברובם ממילואים, שיש לחפות על גיוסם והפעלתם ושצבאות אויביו, מאידך, מורכבים מחיילי קבע מקצועיים בעיקרם, ולפיכך הם בעלי כוננות גבוהה לפעולה מיידית.

שנית, את כשרה הטקטי של ההגנה המרחבית אין למדוד על פי יכולת העמידה היחסית של נקודת היישוב הבודדת מול מאמץ עיקרי של תוקף, אלא לפי סגולות הלחימה של קטע שלם במערכת ההגנה המרחבית, המשולבת ביחידות ובאמצעים של הצבא הסדיר, כפי שאירע במלחמת הקוממיות ויארע גם בעתיד.

שלישית, מכאן נובע כי המבקש להקציב להגנה המרחבית את האמצעים המכסימליים הדרושים למצב הקרבי החמור ביותר, חוטא לאחד העקרונות המהותיים שלה, שהוא: חיסכון בכוחות, כדי לשוות יותר גמישות וחופש תמרון לכלל המערך הביטחוני. מאידך – חוטא לעיקרון זה גם מי שנוטה לכוון גוף מיליציוני לאפיקים סדירים מבחינה ארגונית ולסרבל על ידי כך את בנינו והפעלתו.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s