גלובליזציה – גישות שונות

במאמרם, "חברה בתהליכי גלובליזציה" המופיע בספר עולם בתהליכי גלובליזציה? תרבות, כלכלה, פוליטיקה, מחלקים אלן קוקריין וקאתי פיין את הגישות במדעי החברה לגבי הגלובליזציה לשלוש גישות עיקריות: הגלובליסטים, הטרדיציונליסטים והטרנספורמציונליסטים. לפי הגלובליסטים התרחש מעתק רב-משמעות בפריסתם הגיאוגרפית של הקשרים החברתיים, וכיום פועלים תהליכים חברתיים בעיקר במישור הכלל-עולמי. הם טוענים שהחיבורים המקשרים את כל חלקי תבל זה לזה מפחיתים מחשיבותם של הגבולות בין מדינות. בנוסף על כך, זרמים גלובליים גורעים מייחודן, מעצמאותן ומריבונותן של המדינות ויוצרים תרבות וכלכלה גלובליות הומוגניות יותר. כך מתפתח מבנה כלל עולמי חדש, שחוקיו קובעים כיצד יפעלו מדינות, ארגונים ובני אדם.

לדעתם מדובר בתהליך בלתי נמנע. אולם בעוד הגלובליסטים האופטימיים סבורים שיש לקבל בברכה את השינויים, ומדגישים שיש בכוחם של הקשרים החברתיים הנמתחים לשפר את איכות החיים, להעלות את רמת החיים, ליצור קירבה בין בני אדם ולתרום בכך לשיתוף בין תרבויות ולהבנה בין מדינות ברחבי העולם. הרי שהגלובליסטים הפסימיים טוענים שהעולם נעשה פחות רב-גוני ויותר הומוגני. הם מדגישים את הדומיננטיות של האינטרסים הכלכליים והפוליטיים המרכזיים, ורואים בשלילה את הכרסום בזהויות ובריבוניות הלאומיות. בנוסף לכך, הם מצביעים על ההתפלגות הבלתי אחידה של תוצאות הגלובליזציה.

לעומת הגלובליסטים, הטרדיציונליסטים מטילים ספק בקיומה של הגלובליזציה, ומדגישים את קווי ההמשכיות המחברים את העבר עם ההווה. הם סבורים שמרבית הפעילות הכלכלית היא בעיקרה אזורית ולא גלובלית בקנה מידה מרחבי. לטענתם למדינות הלאום נותר מרחב תמרון גדול הרבה יותר מכפי שהגלובליסטים מוכנים להודות, והן יכולות להשפיע במידה ניכרת על סדר העדיפות הכלכלי והפוליטי שלהן.

בין שתי גישות אלה עומדת גישת הטרנספורמציונליסטים. לטענתם, מדינות הלאום שומרות על עוצמתן הצבאית, הכלכלית והמדינית, אבל אין להקל ראש ברעיון הגלובליזציה או להמעיט בהערכת השפעותיה ותוצאותיה הממשיות. לטענתם תוצאותיהן של האינטראקציות הכלל-עולמיות העכשוויות הן מורכבות, מגוונות ובלתי צפויות. כמו כן, עצמאותן של מדינות הלאום מוגבלת על ידי גופים של עוצמה בינלאומית שאינם חייבים בדין וחשבון לציבור. מלבד זאת, הצורות הספציפיות שהגלובליזציה לובשת אינן מחויבות המציאות וייתכן שהן הפיכות.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s