מדוע לעסוק בהיסטוריה

מדי פעם עולה השאלה מדוע עוסקים בהיסטוריה. הרי היסטוריה זה משהו שעבר וגם ככה נתון לפרשנות. אז למה לכל הרוחות לעסוק בה? ג'ון ה. ארנולד מעלה בספרו היסטוריה, שיצא לאור במסגרת סדרת המבואות היוקרתית מבית הוצאת אוקספורד, שלוש סיבות לעיסוק בהיסטוריה. הסיבה הראשונה היא שקיימת הנאה בלימוד העבר. לטענתו חלק מאיתנו מפיקים הנאה מהסתכלות בתעודות ישנות, מהתבוננות בתמונות עתיקות ומגילוי חלקי של עולם שאינו לחלוטין עולמנו.

סיבה שנייה היא שלימוד ההיסטוריה כרוך בהכרח בהינתקות מן ההוויה שאנו חיים בה ובחקר עולם חלופי. התנהגותם השונה של אנשי העבר מאפשרת לנו הזדמנות לחשוב כיצד אנחנו מתנהגים, על הסיבות לאורך החשיבה שלנו, מה מובן מאליו בעינינו או על מה אנחנו סומכים ללא עוררין. לימוד ההיסטוריה הוא לימוד עצמנו מפני שההיסטוריה מטילה אותנו לתוך תבנית הממחישה את פיתולינו. ביקור בעבר כמוהו כביקור בארץ זרה: הם נוהגים קצת כמונו וקצת אחרת, אבל מעל הכול הם גורמים לנו להיות ערים יותר למה שאנחנו קוראים לו בית.

הסיבה השלישית היא שבעקבות לימוד ההיסטוריה אפשר להבין במידת מה כיצד נוצרנו כבני-אדם נפרדים, ומכאן גם להיעשות ער לכך שניתן לעשות דברים אחרת. הרי אם היסטוריה היא ויכוח אזי ויכוחים יוצרים אפשרות לשינוי. כאשר מובאות בפנינו טענות דוגמטיות כמו "זוהי דרך הפעולה היחידה" או "כך היו הדברים מאז ומעולם", ההיסטוריה מאפשרת לנו להטיל ספק, להצביע על כך שמאז ומעולם היו דרכי פעולה רבות, דרכי קיום רבות. ההיסטוריה מספקת לנו את הכלים להחזיק בדעות שונות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s