מאפייני הגבול בין ישראל לסוריה

לפי אריה שלו, בספרו שיתוף פעולה בצל עימות, היו לגבול בין ישראל לסוריה מספר אפיונים מיוחדים אשר השפיעו על אופיו של משטר שביתת הנשק בין המדינות.

ראשית, מקורות המים העיקריים של ישראל נמצאים בקרבת קו הגבול. מקומות מים אלה, שהם חיוניים ביותר לישראל, שיוו לאזור חשיבות אסטרטגית עליונה. כבר במשא ומתן על הסכם שביתת הנשק עם סוריה, היה האינטרס הישראלי העיקרי לוודא כי גבולה של סוריה לא יהיה צמוד למקורות מים אלה. גם בהמשך טיפלה ועדת שביתת הנשק בשלושה נושאים הנוגעים לבעיות המים: ייבוש החולה, הטיית מי הירדן, והשליטה על צפון מזרח ים כנרת והדיג בו.

שנית, מבחינה טופוגרפית יש יתרון לשטח הסורי שבקרבת הגבול הבינלאומי. שטח זה גבוה ב-500 מטרים בממוצע מן השטח שממערב לגבול, ובשל כך, היה לסורים יתרון טקטי שהתבטא ביכולת שליטה בתצפית ובאש. יתרון טופוגרפי זה אפשר לשלטונות הסוריים להגביל פעילות אזרחית ממערב לגבול הבינלאומי, ואילו השתקת האש הסורית חייבה את ישראל לפעולה צבאית בהיקף נרחב יותר. כזה היה המצב הטופוגרפי החל מן הקצה הצפוני של הגבול עם סוריה ועד לקצהו הדרומי, פרט לאזור אחד בלבד, והוא שפך הירדן לכנרת. במקום זה היה השטח בצד הישראלי גבוה יותר ונתאפשרה ממנו שליטה בתצפית ובאש על עמק הבְּטֵיחָה הסורי.

שלישית, לפיקוד הצבא הסורי הייתה שליטה המלאה של החיילים והאזרחים שבקרבת הגבול. אי לכך, בגבול זה לא היו תקריות שמקורן היה בטעות, ביוזמה של מפקד מקומי או של משוגע תורן. כל תקרית בה החלו הסורים הייתה יזומה על ידי מפקדה סורית בדרג בכיר והיו לה מגמה ומטרה מוגדרות.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s