הקיבוץ המאוחד בהגנה 1939-1923

לפי אורי ברנר, בספרו הקיבוץ המאוחד בהגנה: 1939-1923, הקיבוץ המאוחד קם כתנועה התיישבותית-חלוצית בשנות העשרים, וכמו רוב רובה של תנועת הפועלים בארץ ישראל בשנות העשרים והשלושים ראה את המעשה ההתיישבותי והכיבושי כמשימה המרכזית של הגשמת הציונות, אך ייחודו היה ביצירת תנועה ארצית לבניין ישובים קיבוציים גדולים ופתוחים לקליטה וביציקת תוכן רעיוני וסמכות תנועתית במסגרת זו. הקיבוץ לא הסתפק באחריות למשקים החקלאיים המעטים שייסדוהו ולפלוגותיו במושבות, שהמתינו להתיישבותן העצמית, אלא פיתח פעולה ארגונית וחינוכית בקרב חלוצים ונוער, בגולת אירופה, בארצות ערב ובארץ, לעלייה ולהקמת גופים קיבוציים חדשים.

אולם, שלא כמו בשליחות ההתיישבותית, הכיבושית והחינוכית לא מילא הקיבוץ המאוחד בעשור הראשון לקיומו שום תפקיד פעיל במיוחד בארגון ההגנה. אמנם חובת האימון בהגנה נכללה בתקנותיו וכן התייצבות למרותה, אולם כתנועה, היה עדיין פסיבי בתחום הזה. גם פעילות יישוביו לא חרגה מן הנורמה המינימאלית שהייתה מקובלת על היישוב בארץ באותן שנים.

כמו כן, ככל שהיו ימי רגיעה בארץ, בשנות העשרים, נתרופפה גם בקיבוץ הערנות בתחום זה, רוב החברים לא גילו נכונות לעסוק בענייני הגנה, או שלא הופעלו לעשייה בתחום זה. הדבר נראה מפריע לעבודה, לפרנסה או נחשב בלתי הכרחי, מסוכן, או לעתים גם בלתי מוסרי. משבאו אתגרי שנות השלושים בתחום הביטחון נתערער מעליו כל ערעור עקרוני, אלא שההשתחררות מן ההזנחה הקודמת הייתה תהליך ממושך והפוטנציאל הביטחוני של הקיבוץ לא בא על מיצויו במשך שנות השלושים.

רק בשנות הארבעים עוצבה הקונספציה הביטחונית של הקיבוץ המאוחד. אולם כמה מיסודותיה הרעיוניים הונחו כבר בשנו השלושים ועיקרם: הפעילות ההגנתית הנה תפקיד מרכזי לא פחות מהעבודה ומההתיישבות; הכוח היהודי הריאלי הוא הבסיס לכוח הצבאי וכן לפעולה המדינית; על מנת לעמוד במבחנים הצפויים, יש לחנך ולאמן כל אדם וכל גוף ציבורי, כדי למצות את מירב הכוח האצור בהם, בכושרם, בתודעתם ובארגונם. שנות השלושים היו אם כן מבחינת חריש עמוק לקראת הימים הבאים.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s