נתונים, מידע וידע

הרבה פעמים מתבלבלים בין שלושת המושגים נתונים, מידע וידע. על מנת לפשט את העניין, נתחיל בכך שנגדיר מידע כתהליך של מצבים קוגניטיביים (הכרה, תפיסה): ממודעות חושית ועד למזיגה (סינתזה) של רעיונות. בתהליך הזה אנו מוצאים את המילים הבאות: נתונים – data; ידע – knowledge.

תהליך זה מתחיל באירוע (Event), כלומר במקרה מקרה אשר משנה את המצב של עולמנו, סביבתנו. כדי שבני אדם יכולים להתמודד עם האירוע, יש לייצג אותו עם סימנים (symbols) – תמונות, מספרים אותיות. כאשר האדם משתמש בחוקים לארגן את הסימנים האלו, הוא הופך אותם לנתונים (data). בן-אדם מבחין (תפיסה) בנתונים באמצעות חושיו, והוא נעשה מודע (awareness) אודות המקרה. בנקודה זו אנו אומרים שרכשנו מידע – information, דהיינו אנו יודעים על המקרה – אך לא יותר מזה. כעת האדם מאחסן את המידע – בראשו או באיזה שהוא רישום. כאשר אנו מתקדמים עם המידע שיש בידינו ואנו מבינים אותו ויכולים לפעול על פי המידע, אנו עוברים למצב של ידע – knowledge.

במילים אחרות ניתן לאמר שנתון הוא מושג המבוטא באמצעות סמל או אות, המייצג שם עצם כלשהו או תופעה. נתון יכול לייצג מושג מופשט, אך על פי רוב אנו משתמשים בנתונים אודות עצמים ותהליכים קיימים וניתנים לתצפית.

עיבוד נתונים הוא תהליך ארגון הנתונים והסבתם מן המצב בו נאספו "בשטח" למבנה אחר המתאים לצרכינו. כאשר התוצר של תהליך עיבוד הנתונים מכונה מידע, אשר משמש אותנו בתהליכי קבלת החלטות.

המידע משמש כקלט לתהליכי קבלת החלטות. אולם הוא מהווה שלב בתהליך זיקוק, הנקרא עיבוד מידע, שבסופו מתקבל המוצר הסופי – ידע.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s