השלבים בעיצובו של קו גבול פוליטי

בספרו של גדעון ביגר, ארץ רבת גבולות, מוצגים ארבעה שלבים בתהליך יצירת גבולות על ידי משא ומתן פוליטי. השלבים הם:

השלב הראשון, שלב ההקצאה, מתייחסת להחלטה מדינית-פוליטית ברמה של ראשי מדינות על חלוקתו של אזור, על ידי קווי הפרדה כוללניים. ההקצאה נעשית על ידי קביעת גבול באחת משתי צורות: האחת מאפיינת את הגבול כקו ישר בין שתי נקודות מוכרות והאחרת מציינת את הגבול לאורך אלמנט נופי פיזי בולט. שלב זה נעשה בדרך כלל בידי מנהיגי המדינות המעורבות בחלוקת השטח, ואלה מעבירים את החלטותיהם לשלב הבא.

בשלב הבא, שלב התיחום, נקבעות ההחלטות בעניין בחירת מיקומו המדויק של הגבול וסימונו על גבי מפה. הדיונים נעשים סביב השולחן, רחוק מאזור הגבול, ומשתתפים בהם פקידים בכירים של המדינות הנוגעות בדבר. כאשר נקבע המיקום של הקו, מתרגמים המשתתפים את החלטות השלב הקודם, והדיונים נעשים סביב תזוזה של כמה ק"מ לכאן ולכאן מקו ההקצאה. תהליך זה מסתיים בדרך כלל בהסכם משפטי מדיני, והוא אמור לסיים סכסוכים בנושא מיקום הגבול, ומאפשר למדינות המשך פעולה בכל הנוגע לאזור הגבול. תהליך התיחום יכול להתבצע סמוך לתהליך ההקצאה, אך לעתים הוא יכול להתבצע זמן רב אחריו, ולעתים יש צורך בפעולות תיחום אחדות עד אשר אפשר לעבור לשלב הבא.

בשלב השלישי, שלב הסימון, מעבירות קבוצות סקר וסימון את החלטת התיחום אל השטח. פעולה זו נעשית בידי בעלי מקצוע, מודדים, סיירים ובמקרים רבים אנשי צבא, האמונים על שרטוט מפות ופעילות טופוגראפית אחרת. הפעולות הנעשות באזור הגבול בשלב זה כוללות זיהוי קו החלוקה על פני השטח והקמת סימונים כדי לציין את מיקומו של הקו. שלב זה אינו מתבצע בהכרח לאחר סיום שלב התיחום ולפעמים הוא נדחה לזמן בלתי מוגבל או נדחה בכלל. תהליך זה הוא, על-פי רוב, תהליך קצר ומתבצע תוך שבועות אחדים, בהתאם לאורך הגבול המסומן. סיכום עבודתם של חברי ועדת הסימון עובר על פי רוב חזרה לגורם המדיני, המאשר אותם בהסכם משפטי מחייב בין שתי המדינות המעורבות בקביעת קו הגבול.

השלב האחרון, שלב המנהל, קשור בניהולו של אזור קו הגבול בהתייחס לתיחומו בשטח. גם כאשר נעשה סימון מדויק וברור, הרי שיש צורך לקבוע סדרי מעבר ותנועה בשטח הקרוב לגבול, האפשרות לחצייתו, טיב המגע שבין השטחים שנחצו על ידי קו הגבול ובעיות מנהליות אחרות. שלב זה אינו סופי, ומדי פעם מתחדש הדיון על רקע שינויים בתשתית המנהלית של הגבול. בעיות חדשות שלא נחזו מראש יכולות להיחשף רק על רקע הניסיון המצטבר של מנהל אזורי הגבול. גם שינוי פנימי או חיצוני במערכת יחסי הכוחות המדיניים יכול להביא לשינוי במנהל הגבול, בלא שישנו את תיחומו.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s