דוקטרינת איזנהאור

בראשית 1957 הוכרזה "דוקטרינת איזנהאור" בה הכריזה ארה"ב על תמיכתה ב"קיום עצמאותן ושלמותן של מדינות המזרח התיכון" ונכונותה להגיש מלבד סיוע כלכלי , סיוע צבאי לכל מדינה או קבוצת מדינות שתבקש "סיוע נגד תוקפנות מזוינת מצד ארץ שבשליטת הקומוניזם הבינלאומי. הדוקטרינה גובשה כנגד מה שנחשב כאיום סובייטי קרוב על המזרח התיכון, במערבולת שלהי פרשת סואץ. מזכיר המדינה האמריקני דאלס  סבר כי הרוסים עלולים לנצל את ההזדמנות שנוצרה עקב המבוכה שבה היו שרויות בריטניה וצרפת, כדי לערוך ניסיון גלוי להשתלטות על האזור, אם בהתקפה מזוינת ואם בחתירה מבפנים.

הדוקטרינה היתה ביטוי לאופן שבו השקיפה ארה"ב על העולם, ובפרט לדרך שבה השקיפה ממשלת איזנהאור על המאבק הנחרץ במחנה הקומוניסטי. קבלת הדוקטרינה על ידי מדינה ערבית היתה מאלצת אותה לנקוט בגלוי לא רק עמדה כלפי רוסיה, אלא אף כלפי מדינה ערבית שכנה. יתר על כן, על ידי שדרשה היערכות כנגד הגוש המזרחי, ביטלה הדוקטרינה את האפשרות של קיום יחסים ערביים אם המערב בלא כבלים פוליטיים.

כתוצאה מכך פילגה דוקטרינת איזנהאור את העולם הערבי לשני מחנות. האחד כלל את המדינות ה"שמרניות" שתמכו במדיניות האמריקנית החדשה עיראק, ערב הסעודית, לבנון, סודאן, לוב, מרוקו, תוניסיה וירדן. השני כלל את מצרים וסוריה, שהתנגדו לדוקטרינה, אותה ראו כהמשך ישיר לברית בגדאד ו"אימפריאליזם במסווה חדש. הן למצרים והן לבעלת בריתה סוריה היה ברור כי התערבותם של האמריקנים בעניינים הערביים בשם המאבק נגד הקומוניזם, מאיימת לשלול מהן את היוזמה בפוליטיקה המקומית, אשר להשגתה לחמו מאז 1955.

התוצאה הסופית של התערבותה החטופה של ארה"ב בעניינים הערביים ב-1957 היתה חידוש קביעתן של בריה"מ ומצרים כשתי מגינותיה של סוריה, נוכח איבת המערב. זה היה תפקידן כבר מאז המערכה על ברית בגדד ב-1955; אך בשנה אחר מלחמת סואץ השיגו מעין מעמד רשמי בחייה הציבוריים של סוריה.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s