כללי החשיבה המערכתית

פיטר מ. סנג'י מצביע על מספר חוקים מרכזיים בחשיבה המערכתית ואלו הם.

1. הבעיות של היום נובעות מן הפתרונות של אתמול – לעיתים קרובות אנו עומדים ותוהים מהן הסיבות לבעיות שלנו, בשעה שכל מה שאנו צריכים הוא לבחון את הפתרונות שנתנו בעבר. אותם פתרונות רק העתיקו את הבעיות לחלק אחר של המערכת אבל לא זוכים בדרך כלל לתשומת לב כי מי ש"פתר" את הבעיה הראשונה אינו האדם שירש את הבעיה החדשה.

2. ככל שאתה לוחץ יותר, המערכת לוחצת יותר בחזרה – התערבות בכוונה טובה גוררת מן המערכת תגובות המקזזות את התועלת שבהתערבות. ככל שאתה לוחץ יותר, המערכת לוחצת יותר בחזרה. ככל שמשקיעים מאמץ גדול יותר בניסיון לשפר את המצב, כך דומה שנדרשים מאמצים גדולים עוד יותר.

3. התנהגות משתפרת לפני שהיא נעשית גרועה יותר – פיתרון טיפוסי מקנה הרגשה מצוינת, מפני שהוא מרפא את התסמינים תחילה. הרי ניכר שיפור, ואולי אפילו הבעיה נעלמה. יתכן שיחלפו שנתיים, שלוש או ארבע לפני שהבעיה תחזור ותופיע, או שתיווצר בעיה חדשה וחמורה יותר. בהתחשב במהירות שבה אנשים מחליפים היום משרות, יש להניח שאז כבר ישב בכיסא מישהו אחר.

4. המוצא הקל ביותר מוליך בדרך כלל חזרה פנימה – כולנו מתנחמים בהתאמת פתרונות מוכרים לבעיות, ודבקים במה שאנחנו בקיאים בו ביותר. אילו הפיתרון היה קל, או ברור לעין כל, יש להניח שכבר היינו מוצאים אותו. השתדלות מאומצת ורבה יותר בפתרונות מוכרים, בעוד שהבעיות הבסיסיות נשארות בעינן או מחמירות, היא סימן מובהק לחשיבה לא-מערכתית, מה שנחנו מכנים לעתים כתסמונת "כאן צריך פטיש גדול יותר".

5. התרופה עלולה להיות גרועה מהמחלה – לפעמים קורה שלא זו בלבד שפתרון מוכר אינו תכליתי, אלא שהוא גורם להתמכרות ומהווה סכנה. התוצאות הבוגדניות ביותר וארוכות הטווח ביותר של הפעלת פתרונות לא-מערכתיים, הן הצורך הגובר במנות גדולות והולכות של הפיתרון.

6. מהר יותר הוא איטי יותר – בעיני רוב אנשי העסקים האמריקניים, קצב הצמיחה הטוב ביותר הוא מהר, מהר יותר, מהר ככל האפשר. ובכל זאת, לכל המערכות הטבעיות, החל ממערכות אקולוגיות ועד בעלי חיים וארגונים, יש קצב צמיחה פנימי מיטבי משלהן. הקצב המיטבי נמוך הרבה יותר מהקצב המהיר ביותר האפשרי. כאשר הצמיחה מופרזת, כמו בסרטן, למשל, המערכת עצמה תנסה לבלום אותו על ידי האטה, ואולי אף לסכן תוך כדי כך את קיום הארגון.

7. סיבה ומסובב אינם קשורים קשר הדוק בזמן ובמרחב – שורש הקשיים שלנו אינו טמון בבעיות עיקשות או ביריבים מרושעים, אלא אנו עצמנו. יש אי התאמה בסיסית בין טיב המציאות במערכות במערכות מורכבות לבין דרכי החשיבה העיקריות שלנו ביחס למציאות זו. הצעד הראשון לתיקון אי התאמה זו הוא להשתחרר מהתפיסה שהסיבה והמסובב קשורים קשר הדוק בזמן ובמרחב.

8. שינויים קטנים יותר עשויים להביא לתוצאות גדולות אבל המנופים החזקים ביותר הם בדרך כלל התחומים הסמויים יותר – חשיבה מערכתית מלמדת שפעולות קטנות וממוקדות היטב הנעשות במקום הנכון, עשויות להוליד לעתים שיפורים משמעותיים ובני קיימא. הוגי דעות בתחום המערכות קוראים לעיקרון זה "מנוף". הבעיה היא ששינויים המהווים מנוף חזק סמויים בדרך כלל מעיניהם של רוב הגורמים במערכת. הם אינם "סמוכים בזמן ובמרחב" לתסמינים ברורים של בעיות. וזה בעצם מה שעושה את החיים למעניינים. אין כללים פשוטים לגילוי שינויים ממונפים, אבל קיימות דרכי חשיבה המקלות על גילויים. אחת מנקודות ההתחלה היא, למשל, הלימוד כיצד לראות "מבנים" בסיסיים ולא "אירועים"; כל אחד מ"אבות הטיפוס המערכתיים" שיתואר בהמשך מצביע על תחומי שינויים על סמך מנוף חזק ומנוף חלש יותר. חשיבה במושגים של תהליכי שינוי יותר מאשר "בתמונות חטף" היא נקודת התחלה נוספת.

9. אפשר לאכול את העוגה ולשמור אותה אבל לא בבת-אחת – לפעמים קורה שהדילמות המסובכות ביותר אינן דילמות כלל, אם מתבוננים בהן מנקודת ראות מערכתית. הן מהוות תוצר של חשיבה ב"תמונות חטף" ולא חשיבה "תהליכית", וברגע שמתחילים לחשוב מתוך מודעות לשינוי לאורך זמן הן מתחילות להיראות באור שונה לגמרי.

10. אם תחלקו פיל לשניים לא תקבלו שני פילים קטנים – הבנת הסוגיות הניהוליות המאתגרות ביותר מחייבת לראות את המערכת המחוללת את הסוגיות בשלמותה. כל אחד מהמנהלים בחברה רואה אמנם את בעיותיה בבהירות, אבל איש מהם אינו מבחין כיצד המדיניות המחלקה שלו משתלבת במדיניות המחלקות האחרות. העיקרון המרכזי הוא שיחסי הגומלין שייבחנו חייבים להיות היחסים החשובים ביותר לסוגיה העומדת על הפרק, בלי להתחשב במחיצות הארגוניות הקרתניות.

11. איש אינו אשם – אנו נוטים להאשים נסיבות חיצוניות בבעיות שלנו. "מישהו אחר" עשה לנו את זה. חשיבה מערכתית מלמדת אותנו שאין שום דבר חיצוני: אתם וסיבת הבעיה מהווים חלק ממערכת אחת. התרופה מצויה במערכת היחסים שלכם אם "האויב" שלכם.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s