העצמה

העצמה היא תהליך שמשמעותו מעבר ממצב של חוסר אונים למצב של שליטה יחסית בחיים, בגורל ובסביבה. העצמה היא תהליך מעבר מהמצב הפסיבי למצב פעיל של יותר שליטה בחיים. תהליך העצמה הוא תהליך אישי אוטונומי (סדן, 1997).

סליגמן (2000) בדק תופעה  המכונה "חוסר אונים נלמד" שבא מנסים בני אדם שוב ושוב לשלוט על הסביבה כדי למנוע מעצמם פגיעה או סבל אך נסיונותיהם עולים בתוהו. עקב כך מתפתחת בהם תחושה של איבוד שליטה מוחלט. תוצריה הפסיכולוגים בם דפרסיה, אדישות ואיבוד יוזמה.

מצב של שליטה הוא מצב נעים בדרך כלל, המסייע להסתגלות ותורם לאיזון הנפשי. מצבים של חוסר שליטה אינם נוחים ואינם נעימים ומפרים את היציבות הנפשית. שינוי מוביל לעתים קרובות להרגשה של איבוד שליטה. התחומים שבהם יכולים בני אדם לחוש שליטה או אובדן שליטה הם: שליטה בידע, שליטה בזמן, שליטה במשאבים מוחשיים ושליטה באירועים חיצוניים.

מושג השליטה מתקשר גם למושג מרכזי בפסיכולוגיה – מסוגלות עצמית, שטבע לראשונה בנדורה (מצוטט אצל פוקס, 1998). מסוגלות עצמית היא התפיסה שאדם תופס את יכולתו לבצע מטלות מסוימות. בנדורה מצא שבני אדם המאמינים ביכולתם לבצע את המטלות ולהשיג את היעדים ינקטו צעדים אקטיביים להשיג מטרות וישאפו להשיג מטרות מוגדרות. תפיסת המסוגלות העצמית באה לידי ביטוי בולט ביותר כאשר אדם ניצב לפני קשיים או מצבים מאיימים כמו הקשיים הטמונים במצבי שינוי. על פי בנדורה יש ארבע מקורות לתפיסת המסוגלות העצמית: 1) התנסות ישירה עם המטלות;  2) צפייה בדרך התנהגותם של אחרים; 3) פעולת שכנוע של אחרים באמצעות העברת מסרים מילוליים; 4) מידע המתקבל מן המערכת הפסיכולוגית.

בני אדם אינם מסתמכים רק על התנסותם הישירה. צפייה של האדם בהצלחתם של אחרים הדומים לו תחזק את אמונתו ביכולתו. העצמת הפרט באמצעות מודלים שהצליחו לצאת מבעיות או התמודדו בצורה נכונה עם קושי יכולים להוות מודל חיקוי. כיום ישנן קבוצות תמיכה בנושאים מרובים המהווים מקור להעצמה באמצעות היכרות עם מודלים חיוביים, כלומר אנשים שהצליחו לצאת ממצוקה או מבעיות. לדוגמא קבוצות תמיכה לחולים. הקבוצה הקטנה מוצגת בספרות המקצועית כצורה האידיאלית להתערבות שמטרתה היא העצמה.

בתהליך העצמה צריך לגרום לפרט המועצם להבין את בעייתו ולהביאו למודעות לגבי החלופות במציאת פיתרון. כלומר, לאדם ניתנת אפשרות בחירה בין החלופות של הפיתרון. קיומה של אפשרות בחירה בין חלופות הוא גורם מרכזי בתחושה של שליטה ועוצמה.

העצמה פרטנית מתוארת ככלי של שינוי אישי שבאמצעותו מפתח הפרט מודעות ביקורתית על מצבו הפרטי ולגורמים בסביבתו המשפיעים עליו. התפיסה העצמית שלנו תושפע בעיקר מגורמים שאנו מעריכים את כושר שיפוטם ואת אמינותם, ממי שאנו סבורים שמכירים אותנו היטב וכן ממי שהתנסו במצבים דומים ויודעים היטב מהם הקשיים הטמונים בהם ומהם הכישורים הנדרשים כדי להתמודד עימם כיאות. כשכל אלה מבשרים לנו כי נוכל להתמודד, תשתנה תפיסתנו העצמית ותתאים את עצמה להערכות אלה (פוקס, 1998).

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s